MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ukraińcy w Polsce: zarabiają lepiej niż u siebie, ale oszczędzają pieniądze

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Pracujący w Polsce Ukraińcy nie trwonią pieniędzy, lecz oszczędzają. Większości na utrzymanie wystarcza tysiąc złotych miesięcznie.
Pracujący w Polsce Ukraińcy nie trwonią pieniędzy, lecz oszczędzają. Większości na utrzymanie wystarcza tysiąc złotych miesięcznie. Canva
Wynagrodzenia więcej niż połowy zatrudnionych w Polsce Ukraińców mają wysokości polskiej pensji minimalnej lub nieznacznie ją przewyższają. 30 proc. zatrudnionych może liczyć na 4-5 tys. zł netto miesięcznie. Ukraińcy nie trwonią pieniędzy, oszczędzają. Większości na utrzymanie wystarcza tysiąc złotych miesięcznie.

Takie wnioski płyną z najnowszych danych zawartych w raporcie „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service.

Na koniec marca 2024 roku 762,2 tys. Ukraińców było zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS. To o ponad 20 tys. (ok. 3 proc.) więcej niż rok wcześniej. Ukraińcy stanowią większość wszystkich ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców.

– Gdyby zapytać pracodawców o to, kogo najchętniej zatrudnią, na pierwszym miejscu pojawią się Polacy, a na drugim Ukraińcy. W naszych wschodnich sąsiadach przedsiębiorcy cenią przede wszystkim niską barierę językową, bliskość kulturową i szybką adaptację. Te wszystkie elementy są kluczowe dla przedsiębiorców, którym zależy na sprawnym onboardingu, wprowadzeniu pracownika do pracy. Dlatego też zatrudnianie pracowników z innych krajów nie jest tak preferowanym rozwiązaniem. Jak pojawia się bariera językowa czy duże różnice kulturowe to wszystko się komplikuje – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

W 2023 roku aż 3 na 4 Ukraińców było w Polsce pracownikami niższego szczebla. Aktualnie pracownicy ze Wschodu najczęściej wskazują, że wykonują pracę na średnim szczeblu (57 proc.). To może wskazywać na zmianę charakteru wykonywanych przez nich zadań. Na niższym szczeblu pracuje 37 proc. osób, a wyższe stanowiska obejmuje prawie 6 proc. pracowników.

Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że pensję minimalną w Polsce otrzymuje 22 proc. Ukraińców. Zdecydowana większość pracowników zarabia więcej, choć najczęściej nie przekraczają one 5 tys. zł netto miesięcznie. Więcej niż co trzeci Ukrainiec zarabia w Polsce od 3,2 do 4 tys. zł netto miesięcznie, a 30 proc. otrzymuje od 4 do 5 tys. zł netto miesięcznie. Wyższe wynagrodzenia ma ok. 7 proc. osób, które otrzymują 5 do 6 tys. zł netto miesięcznie. 4 proc. najlepiej zarabiających pracowników ze Wschodu osiąga ponad 6 tys. zł netto miesięcznie.

– Rynek pracy w Polsce nadal pozostaje atrakcyjny dla Ukraińców. Po kwietniowej podwyżce pensja minimalna w Ukrainie wynosi w przeliczeniu ok. 845 zł, zatem niemal czterokrotnie mniej niż w Polsce, gdzie na rękę zatrudnieni otrzymują mniej więcej 3200 zł netto miesięcznie. Na naszą korzyść przemawia też bliskość geograficzna i niska bariera językowa. Widać jednak, że Ukraińców kusi wizja zarobków m.in. w Niemczech czy Holandii, gdzie podstawowa pensja to nawet 1500 euro miesięcznie. Co prawda więcej trzeba zapłacić za mieszkanie czy życie, ale to nadal sporo więcej niż w naszym kraju. A w związku z tym, że po wybuchu wojny wiele krajów się na Ukraińców otworzyło, to ta pokusa jest tym silniejsza – mówi Krzysztof Inglot z Personnel Service.

Skromne wydatki, syte benefity

Zarobione w Polsce pieniądze Ukraińcy głównie oszczędzają. 48 proc. pracowników z Ukrainy utrzymuje się za kwotę nieprzekraczającą 500 zł miesięcznie. Kolejne 29 proc. osób przeznacza na swoje utrzymanie od 500 do 1000 zł, a 14 proc. wydaje od 1000 do 2000 zł w ciągu miesiąca.

Niskie koszty utrzymania są możliwe dzięki dodatkowym korzyściom, które oprócz pensji oferują polscy pracodawcy. To głównie darmowe zakwaterowanie, wyżywienie i transport do miejsca pracy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ukraińcy w Polsce: zarabiają lepiej niż u siebie, ale oszczędzają pieniądze - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto