Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe punkty poboru energii umożliwiają pomoc uchodźcom w Przemyślu i Medyce [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Ogromny ruch uchodźców w punktach w Przemyślu i Medyce wymagał znacznie zwiększonych, ale przede wszystkim niezawodnych dostaw prądu. O to postarali się pracownicy PKP Energetyka.
Ogromny ruch uchodźców w punktach w Przemyślu i Medyce wymagał znacznie zwiększonych, ale przede wszystkim niezawodnych dostaw prądu. O to postarali się pracownicy PKP Energetyka. PKP Energetyka
Pracownicy PKP Energetyka przygotowali specjalne punkty zasilające, dzięki którym codzienna praca służb i wolontariuszy, a co za tym idzie pomoc dziesiątkom tysięcy uchodźców, jest łatwiejsza i bezpieczniejsza. Pawilon Odpraw Celnych w Przemyślu i punkt w Medyce są dwoma z czterech punktów recepcyjnych działających od początku wojny na terenie województwa podkarpackiego.

Od 24 lutego, czyli dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę i napływu do naszego kraju uchodźców, ilość energii potrzebnej do obsługi przyjeżdżających tu osób była zbyt duża, jak na możliwości istniejącej instalacji w Pawilonie Odpraw Celnym w Przemyślu.

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w halach i przejściach podziemnych, zwłaszcza podczas nocnych przymrozków, podgrzewanie posiłków, ładowanie sprzętu elektronicznego. To wszystko wymagało stałego i pewnego zasilania. Widząc ogromne zapotrzebowanie na punkty poboru energii i przeciążenia dostępnej instalacji, pracownicy Rejonu Serwisowego Przemyśl PKP Energetyka, zgłosili potrzebę zapewnienia odpowiedniego, bezpiecznego punktu dostarczania energii elektrycznej.

Uchodźcy z Ukrainy. Duże zapotrzebowanie na prąd w Pawilonie Odpraw Celnych w Przemyślu

- Od razu poprosiliśmy PKP Energetyka o pomoc w zabezpieczaniu odpowiednich przyłączy energetycznych. Decyzje po obu stronach były podejmowane „tu i teraz”, a prace montażowe zrealizowane w ciągu kilku godzin. Dzięki temu wszystkie grupy, które tutaj z nami współpracują, m.in.: wolontariusze, harcerze, przedstawiciele PCK, Wojska Obrony Terytorialnej, korzystają z energii dostarczonej przez PKP Energetyka - mówi Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

- Wspólnie z Urzędem Miasta zdecydowaliśmy o przygotowaniu nowego punktu zasilania, który zapewniłby dostawę energii w większej ilości, niż istniejąca w Pawilonie instalacja. Niezwłocznie wykonaliśmy rozdzielnicę do zasilania tymczasowych obiektów infrastruktury z wieloma punktami przyłączeniowymi, zabezpieczonymi urządzeniami różnicowoprądowymi i nadprądowymi – wyjaśniają Wiesław Chrząściel i Łukasz Węgrzyn, pracownicy PKP Energetyka, inicjatorzy akcji.

Rozdzielnicę zasilono ze stacji energetycznej PKP Energetyka.

Uchodźcy z Ukrainy. Elektrycy zadbali o dostawę prądu bez zakłóceń do punktu recepcyjnego w Medyce

Podobna sytuacja była w punkcie poboru energii w Medyce, gdzie uruchomiono punkt recepcyjny. Pracownicy Rejonu Serwisowego Przemyśl znów stanęli na wysokości zadania i przygotowali punkt poboru energii elektrycznej w postaci tymczasowej rozdzielnicy elektrycznej, zasilanej z napowietrznej sieci przesyłowej PKP Energetyka. Ponownie zadbano o pełne bezpieczeństwo odbiorców zasilanych poprzez zabudowę odpowiednich aparatów zabezpieczających oraz gniazd wtykowych rozdzielnicy.

- Dzięki temu, że mamy energię, możemy ładować nasz sprzęt, wypić ciepłą herbatę i ruszać dalej do działania – mówi Anna Kamela-Pawluczyk, podharcmistrzyni ZHP, wolontariuszka pracująca przy przejściu w Medyce.

- Cieszymy się, że moglibyśmy dać swój wkład i wesprzeć trudną pracę tak wielu ludzi i organizacji, którzy dzień
i noc pomagają uchodźcom. Jesteśmy pracownikami PKP Energetyka, ale przede wszystkim mieszkańcami tego regionu – sąsiadami, kolegami. Wspólnie pomagamy, szczególnie w tak trudnej sytuacji, która wymaga zjednoczenia wokół ważnej dla nas wszystkich sprawy – dodaje Piotr Michalski, automatyk, pracownik Rejonu Serwisowego Przemyśl.

Ogromny ruch uchodźców w punktach w Przemyślu i Medyce wymagał znacznie zwiększonych, ale przede wszystkim niezawodnych dostaw prądu. O to postarali się pracownicy PKP Energetyka.

Dodatkowe punkty poboru energii umożliwiają pomoc uchodźcom ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto