MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt ustawy ujawniony: wartość bonu energetycznego wyniesie od 300 do 1200 zł

Łukasz Solski
Łukasz Solski
pixabay.com
W drugiej połowie 2024 roku, gospodarstwa domowe mogą spodziewać się jednorazowego bonu energetycznego o wartości od 300 do 1200 zł. Informacje te pochodzą z projektu ustawy, który został opublikowany w ostatni czwartek. Świadczenie to będzie przeznaczone dla gospodarstw spełniających określone kryteria dochodowe.

Jakie kwoty przewiduje projekt?

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Rządowego Centrum Legislacji, bon energetyczny będzie miał następującą wartość:

  • 300 zł - dla osób mieszkających samotnie;
  • 400 zł - dla gospodarstw składających się z 2-3 osób;
  • 500 zł - dla rodziny 4-5 osobowej;
  • 600 zł - dla gospodarstw z sześcioma i więcej osobami.

Jeżeli główne źródło ogrzewania w domu jest elektryczne i zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, wartość bonu wzrasta. W takim przypadku przewiduje się:

  • 600 zł dla singla,
  • 800 zł dla gospodarstwa 2-3 osobowego,
  • 1000 zł dla rodziny 4-5 osobowej,
  • 1200 zł dla gospodarstw z sześcioma i więcej osobami.

Kto będzie uprawniony do otrzymania bonu?

Projekt określa, że bon energetyczny będzie przeznaczony dla gospodarstw domowych, których dochód na osobę nie przekracza 2500 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1700 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych. Wprowadzona zostanie zasada "złotówka za złotówkę", co oznacza, że bon będzie przysługiwał również tym, którzy minimalnie przekroczą próg dochodowy, ale jego wartość zostanie odpowiednio zmniejszona.

Obniżone stawki za MWh

Projekt zakłada utrzymanie maksymalnej ceny za energię elektryczną na poziomie 500 zł za MWh dla gospodarstw domowych i 693 zł za MWh dla jednostek samorządu i małych oraz średnich przedsiębiorstw w drugiej połowie 2024 roku. Obecnie obowiązująca cena maksymalna to 693 zł za MWh dla wszystkich uprawnionych odbiorców. Dla sprzedawców prądu przewidziane są rekompensaty za stosowanie tej maksymalnej ceny.

W pierwszej połowie 2024 roku, maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wyniesie 412 zł netto (bez VAT i akcyzy) za 1 MWh, pod warunkiem nieprzekroczenia wyznaczonych limitów zużycia.

Dodatkowe założenia projektu

Projekt ustawy wymaga od sprzedawców z urzędu przedstawienia nowych taryf na energię elektryczną do zatwierdzenia przez Prezesa URE. Oczekuje się, że nowe taryfy będą niższe niż obecne, co przyczyni się do zmniejszenia kosztów rekompensat.

Maksymalna cena gazu dla odbiorców uprawnionych zostanie utrzymana na poziomie 200,17 zł za MWh. Projekt przedłuża również system rekompensat dla wytwórców ciepła, wprowadzając zmiany w średnich cenach ciepła.

Środki finansowe na wypłatę bonów energetycznych będą pochodziły z budżetu państwa, a na rekompensaty i wyrównanie dla przedsiębiorstw energetycznych - z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Szacowany koszt tych rozwiązań to 6,333 mld zł, z czego 1,6 mld zł zostanie przeznaczone na bony energetyczne w latach 2024-2034.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto