Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Głos Nienarodzonych" będzie dzwonem mobilnym, wykorzystywanym w różnych akcjach. Odlano go dzisiaj w Przemyślu [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Dzwon „Głos Nienarodzonych” powstał w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.
Dzwon „Głos Nienarodzonych” powstał w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Norbert Ziętal
Dzwon "Głos Nienarodzonych" powstał z inicjatywy fundacji "Życiu Tak" im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z Rzeszowa. Będzie to dzwon mobilny, ma towarzyszyć w różnych uroczystościach w obronie życia poczętego. Dzisiaj odlano go w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

- Ten dzwon ma poruszać sumienia. Pomysł jego odlania powstał na początku tego roku, gdy przeczytałem informację, że rocznie 42 mln dzieci na świecie jest zabijanych w wyniku aborcji. To zmusiło mnie do myślenia i zainspirowało, aby coś w tym temacie zrobić. Przyszedł pomysł, aby wykonać dzwon, który będzie poruszał sumienia Polaków i mieszkańców innych państw

- Bogdan Romaniuk, fundator dzwonu i wiceprezes Fundacji "Życiu Tak" im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z Rzeszowa.

Ks. bp Jan Wątroba, ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej oraz fundacja "Życiu Tak" wystąpiły już do papieża Franciszka, aby dokonał pierwszego, symbolicznego uderzenia w dzwon.

- Mamy nadzieję, że tak się stanie na Placu św. Piotra w Rzymie

- dodaje Romaniuk.

"Głos Nienarodzonych" ma poruszyć sumienia ludzi

W jaki sposób dzwon ma poruszyć sumienia ludzi?

Poprzez pokazywanie go na różnych marszach i akcjach organizowanych w obronie życia poczętego. W tym tkwi nietypowość dzwonu. Nie będzie ona na stałe umieszczony na kościelnej dzwonnicy, lecz będzie "mobilny", przekazywany uczestnikom różnych akcji w kraju i za granicą, organizowanych w obronie życia poczętego.

Głównym miejscem jego pobytu będzie parafia pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Kolbuszowej.

- Inauguracja "działalności" dzwonu odbędzie się na początku października, podczas Marszu za Życiem w Warszawie. Mam nadzieję, że po takiej inauguracji i symbolicznym uderzeniu w niego przez papieża Franciszka, informacja o dzwonie rozniesie się po Polsce i innych krajach

- twierdzi Romaniuk.

Waży jedną tonę

Dzwon powstał w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Waży jedną tonę, ma średnicę ok. 120 cm, wykonany został z brązu w tonacji f/1.

W jego narodzinach uczestniczyli m.in. prof. Bogdan Chazan, znany ginekolog-położnik, prezes Fundacji "Życiu Tak", Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego oraz ks. kan. Lucjan Szumierz, proboszcz kolegiaty pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej.

- Wykonujemy różne dzwony. M.in. takie jak ten, który ma istotne i głębokie przesłanie, ma zmusić do przemyśleć, pobudzić sumienie

- mówi Piotr Olszewski, współwłaściciel Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego.

Na dzwonie znajdują się różne przesłania, głównie zaczerpnięte z motywów biblijnych. Główny napis na froncie to "Głos Nienarodzonych". Z tyłu znajduje się mały człowiek, wraz z przesłaniem zaczerpniętym z biblii. Na bokach przesłanie ze słów bł. ks. Jerzego Popiełuszki "„życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”, i V przykazanie "Nie zabijaj".

Dzwon „Głos Nienarodzonych” powstał w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

"Głos Nienarodzonych" będzie dzwonem mobilnym, wykorzystywan...

ZOBACZ TEŻ. Złota Setka 2020 - zapowiedź akcji "Nowin":

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto