Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert piosenek międzywojennych w wykonaniu artystów Piwnicy pod Baranami w Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Koncert piosenek międzywojennych w Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu.
Koncert piosenek międzywojennych w Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu. Tomasz Beliński/PCKiN Zamek
Koncert piosenek międzywojennych "Nasza jest noc", w wykonaniu artystów legendarnej Piwnicy Pod Baranami to było barwne, muzyczne widowisko. Widzowie, którzy zasiedli na sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, mieli okazję obcowania z tą twórczością, z piosenkami z duszą i charakterem.

Sympatycy „muzyki z tekstem” w ramach „piwnicznych” prezentacji na Zamku Kazimierzowskim wysłuchali wielu szlagierów z tamtych:

  • „Ta ostatnia niedziela”,
  • „Umówiłem się z nią na dziewiątą”,
  • „Już nigdy”,
  • „Miłość Ci wszystko wybaczy”,
  • „Widzisz mała, jak to jest”,
  • „Bubliczki”,
  • „Jeśli znajdę taką żonę,
  • „Tango Notturno”,
  • „Noce takie są upalne”,
  • „Puchowy śniegu tren”

i wiele, wiele innych.

- Wszyscy dobrze wiemy, że nawet „wyrobionemu” widzowi coś się podoba lub nie, a o słuszności doboru artystów świadczy liczba odbiorców na widowni, a ta w piątkowy wieczór na Zamku była kompletna. Taka informacja w zupełności wystarczy, aby polecić wszystkim to widowisko - twierdzi Tomasz Beliński z Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek w Przemyślu.

"Piwnica pod Baranami" - kabaret założony został w 1956 w piwnicach pałacu „Pod Baranami” przez Piotra Skrzyneckiego i kilkoro studentów krakowskich uczelni. Wśród założycieli Piwnicy byli m.in. Bronisław Chromy i Krzysztof Penderecki. Oficjalnie Piwnicę otwarto 26 maja 1956.

- „Piwnica pod Baranami” osiągnęła już takie lata, że śmiało mogłaby się znaleźć w księdze Guinessa. Pomyśleć: była już za Gomułki, przeżyła Gierka, zakwitła za „Solidarności”, wstrzymała oddech w stanie wojennym, po czym znów ruszyła w demokrację, w jej dość poplątany repertuar – karmiła się na zmianę: absurdem, polityką, historią i sztuką (wszystkie te dziedziny jakże sobie bliskie), karmiła się także cenzura, karmiła się każdym głupstwem, na które stać jednostki i narody. Ilu przeszło przez tę niewielką podziemną dziuple artystów! Tych, co przyszli z Akademii Sztuk Pięknych, z polonistyki, z zespołów jazzowych, szkoły teatralnej! Dziś tylu już odeszło, urządzili się gdzieś, przyszli inni i sporo ich. Jak widać wszystko trwa i obraca się jak latarnia magiczna. Piotr Skrzynecki przewodniczył najdłuższemu kabaretowi świata, kabaretowi co był równocześnie barkiem, nie całkiem fortunną galerią malarską i tancbudą. A przy tym wszystkim jednym z magnetycznych punktów Krakowa – każdy, kto tu wszedł i utknął, doskonale wie o tym. Piwnica trwa nadal… właśnie obchodzi swoje 65 – lecie - piszą twórcy na oficjalnej stronie internetowej "Piwnicy pod Baranami".

Koncert piosenek międzywojennych w Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu.

Koncert piosenek międzywojennych w wykonaniu artystów Piwnic...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto