Konsekwencje ustalenia stosunku pracy

Materiał informacyjny STOWARZYSZENIA Sursum Corda

Konsekwencje ustalenia stosunku pracy

Powszechnie występującą praktyką na rynku zatrudnienia jest zawieranie umów cywilnoprawnych - tj. na przykład umowy zlecenia, umowy o dzieło itp. - nawet w sytuacji, gdy faktyczna realizacja tej umowy odpowiada stosunkowi pracy. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż dla podmiotu zatrudniającego takie rozwiązanie jest mniej kosztowne. Niższe koszty wynikają z tego, że podmiot zlecający usługę lub dzieło na podstawie umowy cywilnoprawnej ( zamiast umowy o pracę ) nie ma m.in. obowiązku naliczenia i odprowadzenia składek ZUS za zatrudnionego jak za pracownika. Wypłata wynagrodzenia na rzecz tzw. samozatrudnionego następuje zatem bez umniejszania tej należności o kwoty składek ZUS. Każdorazowo jednak charakter umowy zależy nie od jej nazwy, ale od rzeczywistej treści jej postanowień, a nade wszystko od faktycznego sposobu realizacji łączącej strony umowy.

W wyroku z dnia 16 maja 2019 roku Sąd Najwyższy jasno stwierdził, że nie nazwa umowy, a nawet wola stron przy jej zawieraniu, lecz warunki realizacji nawiązanego zatrudnienia decydują o jego charakterze ( sygn.akt IIPK 27/18). Jeżeli zatem sposób realizacji zawartej przez strony umowy wykazuje istotne cechy stosunku pracy , to możliwe jest sądowe ustalenie istnienia stosunku pracy. Jeżeli sąd uzna, że strony w rzeczywistości łączyła umowa o pracę, pracodawca będzie zobowiązany do rozliczenia świadczeń wypłaconych na rzecz osoby zatrudnionej w sposób ustanowiony przepisami prawa dla należności ze stosunku pracy. Najczęściej będzie to oznaczało konieczność uiszczenia przez pracodawcę zaległych i bieżących składek ZUS naliczonych od pełnej kwoty uiszczonego wynagrodzenia. Obowiązek obliczenia i uiszczenia składek będzie spoczywał wyłącznie na płatniku, którym jest pracodawca. Ustalenie stosunku pracy przez sąd nie rodzi żadnych zobowiązań w tym zakresie po stronie pracownika. Obowiązek obliczenia i uiszczenia składek ZUS obowiązuje za cały okres zatrudnienia uznany przez sąd za zatrudnienie w ramach stosunku pracy, tj. od dnia zawarcia umowy, która została uznana za umowę o pracę. Nie są to oczywiście jedyne roszczenia przysługujące zatrudnionemu w przypadku sądowego ustalenia istnienia stosunku pracy. Pracownik może w takiej sytuacji dochodzić ponadto udzielenia mu pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego lub innego rodzaju urlopu przewidzianego w przepisach prawa pracy ( np. urlopy związane z rodzicielstwem) albo wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop , wypłaty odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

W przypadku, gdy do ustalenia stosunku pracy doszło już po ustaniu umowy z zatrudniającym, pracownik może domagać się wystawienia odpowiedniego świadectwa pracy lub ustalenia istnienia stosunku pracy i dopuszczenia do pracy. Pracownik może również domagać się zapłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych i to oczywiście za cały okres zatrudnienia, który został uznany za zatrudnienie w ramach stosunku pracy, a także dochodzić wszelkich innych roszczeń przysługujących pracownikowi względem pracodawcy na podstawie przepisów prawa pracy.

Lokalizacje Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego w Powiecie Przemyskim:

I. Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzony przez Stowarzyszenie Sursum Corda:

  1. Budynek Starostwa Powiatowego w Przemyślu, ul. Plac Dominikański 3, pok.35A (I piętro) poniedziałek-piątek w godz.: 11.30-15.30.

I. Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego prowadzone przez Stowarzyszenie Sursum Corda

  1. Budynek Gminnego Centrum Kulturalnego w Medyce, Medyka 478, środa w godz. 10.00-14.00,
  2. Budynek Urzędu Gminy w Dubiecku, ul. Przemyska 10, poniedziałek w godz. 10.00-14.00,
  3. Budynek Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Birczy, ul. Parkowa 3, wtorek, piątek w godz. 10.00-14.00,
  4. Budynek Urzędu Gminy w Stubnie, Stubno 69A, czwartek w godz. 10.00-14.00

II. Punkt obsługiwany przez adwokatów i radców prawnych:

  1. Budynek Starostwa Powiatowego w Przemyślu, ul. Plac Dominikański 3, pok.35A (I piętro), poniedziałek-piątek w godz.: 7.30-11.30,

Harmonogram pracy punktów na terenie Powiatu Przemyskiego dostępny również na stronie: http://bip.spprzemysl.pl/

Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługuje osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.

Kobiecie, która jest w ciąży udzielanie pomocy prawnej odbywa się poza kolejnością.

Rejestracja na wizyty

w celu uzyskania pomocy w punkcie nieodpłatnej pomocy lub punkcie poradnictwa obywatelskiego należy dokonać wcześniejszej rejestracji.

Rejestracja na wizyty odbywa się pod numerem telefonu: (16) 678 50 56 od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30–15.30

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto