MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Koszary w Świnoujściu z dawnych lat. Niezwykłe fotografie miasta

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Zdjęcie dawnych koszar z 1912 roku- czyli tuż po zasiedleniu kompleksu przez fizylierów. To popularne ujęcie z Waldschlossu- częsty motyw na pocztówkach i w przewodnikach. Co ciekawy dzięki temu, że ponawiany niemal z tego samego miejsca przez wiele lat (wieży hotelowej?) można dokładnie prześledzić jak zmieniała się najbliższa okolica.
Zdjęcie dawnych koszar z 1912 roku- czyli tuż po zasiedleniu kompleksu przez fizylierów. To popularne ujęcie z Waldschlossu- częsty motyw na pocztówkach i w przewodnikach. Co ciekawy dzięki temu, że ponawiany niemal z tego samego miejsca przez wiele lat (wieży hotelowej?) można dokładnie prześledzić jak zmieniała się najbliższa okolica. Fort Gerharda Świnoujście
Świnoujście dawniej w archiwalnych zdjęciach. Uwierzycie, że te fotografie przetrwały? W Forcie Gerharda skrzętnie tnie archiwizują takie skarby.

- Porządkowaliśmy materiały o świnoujskim garnizonie- cały czas trwają prace nad monografią świnoujskiej twierdzy, która jest współfinansowana przez miłych fundatorów z Liechtensteinu - mówi Piotr Piwowarczyk z Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. - Znaleźliśmy zdjęcie dawnych koszar z 1912 roku - czyli tuż po zasiedleniu kompleksu przez fizylierów. To popularne ujęcie z Waldschlossu- częsty motyw na pocztówkach i w przewodnikach. Co ciekawy dzięki temu, że ponawiany niemal z tego samego miejsca przez wiele lat, być może była to wieża hotelowa, można dokładnie prześledzić jak zmieniała się najbliższa okolica.

Na wniosek samorządu urząd konserwatora zabytków w Szczecinie rozpoczął przygotowania do wpisania kompleksu koszar – obecnie centrum administracyjnego Świnoujścia- do rejestru zabytków.

To może cię zainteresować

- Koszary na dzisiejszej ulicy Wojska Polskiego zbudowała w latach 1910-1911 berlińska firma Hartmann & Schlenzig. Inwestorem był samorząd, który niczym współcześni deweloperzy zwietrzył w takiej inwestycji złoty interes- przyciągnął do miasta duży garnizon wojskowy co pobudziło lokalna gospodarkę i zwiększyło liczbę mieszkańców i dobrze zainwestował pieniądze - mówi Piotr Piwowarczyk. - Władze wojskowe oczywiście płaciły za korzystanie z koszar, które miały zacząć zarabiać już 9 roku eksploatacji. Pierwszym mieszkańcem koszar był 3 batalion 34 Pułku Fizylierów im. Królowej Szwecji Viktorii.

Łącznie wzniesiono 11 budynków, a cała inwestycja zamknęła się kosztem 1 122 000 ówczesnych marek.

To może cię zainteresować

- Do dziś w tych „mniej” remontowanych budynkach zachowało się szereg ciekawych detali- stojaki na broń, drzwi przeciwpożarowe, a nawet żołnierskie szafy dla służby wartowniczej! W planowanej monografii zobaczycie wiele nigdy dotąd nie publikowanych ciekawostek np. niezrealizowany plan rozbudowy kompleksu projektu Arnolda Hartmanna, projekty domków dla kadry oficerów i podoficerów - mówi Piwowarczyk. - W Niemczech według świnoujskiego projektu rozpoczęto budowę jeszcze dwóch takich kompleksów, z których do dziś zachowały się budynki koszarowe.

Miejsc, które zmieniły swoje oblicze w archiwalnych zdjęciach fortecznych jest znacznie więcej. Zobaczcie sami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto