Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małżeństwo spod Przemyśla oszukane metodą na BLIK-a. Oszustka ukradła im 1100 zł. Jak tego dokonała?

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
123RF
Jedną z metod jaką stosują przestępcy jest wysłanie sprzedającemu linku, za pośrednictwem którego mają zostać przelane pieniądze. W ten sposób przestępcy uzyskują dostęp do środków finansowych sprzedającego. Przekonało się o tym małżeństwo z powiatu przemyskiego.

W poniedziałek policjanci przyjęli zawiadomienie od 44-letniej mieszkanki powiatu przemyskiego o oszustwie. Z przekazanych przez nią informacji wynikało, że jej mąż, na jednym z portali ogłoszeniowych, oferował do sprzedaży dwie pompy obiegowe.

Skontaktował się z nim potencjalny nabywca. Oszustka za pośrednictwem popularnego komunikatora skontaktowała się ze sprzedającymi i po wyrażeniu chęci zakupu i opłaty za przesyłkę, przesłała im link do łudząco podobnej witryny tej platformy. Córka, pomagając ojcu w transakcji, otworzyła link i wpisała dane dostępowe do banku. Transakcja nie powiodła się. To nie zaniepokoiło jednak nikogo, ponieważ była niedziela i sprzedający myśleli, że to problemy z łącznością bankową.

Następnego dnia skontaktowała się telefonicznie z małżeństwem prawdopodobnie ta sama osoba i ponownie wysłała link sprzedającym. Ponieważ nadal były trudności z transakcją, zgłaszająca poprosiła córkę, by przesłała link na jej telefon i ze swojego urządzenia zalogowała się na stronę swojego banku. Wówczas dostała informację, że konieczne jest wpisanie telekomu. Po wpisaniu 4-cyfrowego kodu, otrzymała sms-a z banku, że mobilne narzędzie zostało zmienione i została wylogowana z aplikacji bankowej.

Zaniepokojona kobieta ponownie zalogowała się na stronę swojej bankowości elektronicznej i zauważyła, że ktoś dokonał dwóch transakcji wybrania gotówki poprzez BLIK-a. Okazało się, że z jej konta zniknęło 1100 zł.

Policjanci pracują nad tą sprawą i apelują o to, by podczas transakcji pieniężnych lub kontaktów telefonicznych dotyczących wpłat, zachować szczególną ostrożność. Przestępcy tworzą strony internetowe do złudzenia podobne do dobrze nam znanych witryn banków lub sklepów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto