Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miłość do ziemi płynie z dziada pradziada. Okazałe dożynki w gminie Bukowsko [WIDEO]

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Wideo
od 16 lat
Dożynki Gminne i Festiwal Kultury świętowano w gminie Bukowsko. To najbardziej rozwinięta rolniczo gmina nie tylko w powiecie sanockim, ale na całym południu Podkarpacia. Nic więc dziwnego, że dożynki świętowano bardzo szumnie.

W gminie Bukowsko funkcjonuje kilkaset gospodarstw rolnych.

– Są to gospodarstwa skierowane głównie na produkcję mleka, gdyż mamy w gminie Bukowsko specyficzną rasę bydła mlecznego i mięsnego, bo jest to rasa mieszana. Wprowadza ją na terenie gminy Instytut Zootechniczny w Odrzechowej – podkreśla Marek Bańkowski, wójt gminy Bukowsko. – Jest to wyjątkowa rasa krów, które daje wyjątkowej jakości mleko. Jest ono poszukiwane przez mleczarnie z terenu całej Polski, bo na terenie gminy Bukowsko mleko skupuje mleczarnia z Radzynia Podlaskiego.

Dożynki, czyli tradycyjne święto wszystkich rolników i mieszkańców odbyły się w niedzielę 13 sierpnia w Dudyńcach. Jak co roku święto plonów rozpoczęło się msza świętą w kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych w Dudyńcach, po której barwny korowód z wieńcami, prowadzony przez Kapelę Ludową Bukowianie przeszedł na miejscowy stadion.

Starostami tegorocznych dożynek byli: Joanna Bednarz i Witold Jadwisieńczak.

Starościna od 15 lat razem z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 49 ha, z czego spora część to łąki, gdyż gospodarstwo nastawione jest głównie na produkcję mleka. Rolnicy z Dudyniec uprawiają również kukurydzę i inne zboża.
Starosta Witold Jadwisieńczak, również mieszkaniec Dudyniec, jest właścicielem małego gospodarstwa. Zajmuje się uprawą zbóż, takich jak pszenica, orkisz, czy gryka.

Po prezentacji wieńców i grup dożynkowych na scenie wystąpiły dzieci i młodzież z Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Pobiednie, Kapela Ludowa Bukowianie, zespół Flerof ze Słowacji, kabaret MłodzieżUwka, zespół Zbóje oraz gwiazda wieczoru SKOLIMA Króla LATINO wraz z jego świtą i towarzyszącymi mu muzykami. Odbył się także pokaz broni czarnoprochowej i walk przy użyciu broni białej w wykonaniu Stowarzyszenie „Łucznicy Sanoka”.

Dożynkom towarzyszyła degustacja tradycyjnej kuchni regionu oraz potraw leśnych. Potrawy z dziczyzny o wyjątkowym smaku przygotowały gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nagórzanach.

Nie zabrakło stoisk lokalnych rękodzielników i producentów. Odbyły się warsztaty rękodzielnicze, cyrkowe, łucznicze oraz wojskowe.

Było również mnóstwa atrakcji dla dzieci: jazda na koniu z elementami hipoterapii, strefa malucha, animacje oraz darmowe dmuchane zjeżdżalnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miłość do ziemi płynie z dziada pradziada. Okazałe dożynki w gminie Bukowsko [WIDEO] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto