MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Okupacja Ministerstwa Rolnictwa. W budynku jest m.in. Roman Kondrów, rolnik ze Stubna pod Przemyślem, lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
Protest rolników przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie, 3 bm. Przedstawiciele organizacji rolniczych, którzy 2 bm. wzięli udział w rozmowach z kierownictwem MRiRW, ogłosili 48-godzinny strajk okupacyjny i pozostali w siedzibie resortu.
Protest rolników przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie, 3 bm. Przedstawiciele organizacji rolniczych, którzy 2 bm. wzięli udział w rozmowach z kierownictwem MRiRW, ogłosili 48-godzinny strajk okupacyjny i pozostali w siedzibie resortu. PAP/Radek Pietruszka
Rolnicy, którzy od wtorkowego wieczora protestują w budynku resortu rolnictwa, domagają się, by na rozmowy z nimi przyjechał premier Donald Tusk. W budynku przebywa m.in. Roman Kondrów, rolnik ze Stubna pod Przemyślem, lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi.

We wtorek wieczorem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informowało w komunikacie, że "w późnych godzinach wieczornych w ministerstwie trwają rozmowy ministra Czesława Siekierskiego z przedstawicielami protestujących rolników, którzy 19 marca br. podpisali w Jasionce uzgodnienia z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi". Rozmowy - jak podał wówczas wiceszef MRiRW Michał Kołodziejczak - prowadził minister Czesław Siekierski.

Rzeczniczka resortu Małgorzata Książyk powiedziała w środę PAP, że rolnicy nadal są w budynku ministerstwa. Zaznaczyła jednocześnie, że "obecnie nie są prowadzone żadne oficjalnie rozmowy z nimi". Jak dodała, w resorcie, oprócz przedstawicieli Solidarności Rolników Indywidulany, obecni są też rolnicy reprezentujący organizacje, które podpisały porozumienie w Jasionce, m.in. Roman Kondrów, rolnik ze Stubna, lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi, który odpowiada za organizację protestu rolników przed polsko-ukraińską granicą w Medyce.

Resort informował w wieczornym komunikacie, że przyjęte uzgodnienia w Jasionce "w znaczącym zakresie zostały zrealizowane". Ministerstwo dodało, że "realizuje postulaty i uzgodnienia podjęte z przedstawicielami protestujących rolników". Jak stwierdził minister Czesław Siekierski, cytowany w komunikacie, szereg działań wymaga wielu ustaleń międzyresortowych i określonych procedur, co wydłuża realizację uzgodnień.

Rolnicy domagają się, by na rozmowy z nimi przyjechał premier Donald Tusk.

Porozumienie podpisane w Jasionce przewiduje m.in., że minister rolnictwa ma zwrócić się do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu przez terytorium Polski objętych embargiem produktów rolnych z Ukrainy. Strony wskazały również, że uregulowane muszą być relacje handlowe między oboma krajami, w tym dostęp do rynku takich produktów, jak m.in. zboże, rzepak, kukurydza, cukier, drób, jaja, owoce miękkie i jabłka.

W uzgodnieniu są też zapisy dotyczące dopłat do zboża sprzedanego między 1 stycznia br., a 30 maja br., utrzymania wysokości podatku rolnego na poziomie z 2023 r., czy wsparcia strony społecznej działań rządu, zmierzających do zmian w Zielonym Ładzie, takich jak ograniczenie ekoschematów oraz uproszczenie zasad pomocy dla rolników.

15 marca Komisja Europejska opublikowała projekt zmiany dwóch rozporządzeń związanych z Zielonym Ładem. Propozycje zakładają m.in. zniesienie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych, wybór między dywersyfikacją upraw a zmianowaniem, uproszczenia dot. utrzymania okrywy glebowej. Gospodarstwa do 10 ha nie będą podlegały sankcjom związanym z realizacją norm środowiskowych - tzw. warunkowości. Szef MRiRW pozytywnie ocenił te propozycje.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Okupacja Ministerstwa Rolnictwa. W budynku jest m.in. Roman Kondrów, rolnik ze Stubna pod Przemyślem, lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto