Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noworoczne spotkanie podkarpackich samorządowców w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
W środę w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbyło się noworoczne spotkanie podkarpackich samorządowców. Wydarzeniu, którego organizatorem było Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, przewodniczył marszałek województwa Władysław Ortyl, który podsumował miniony rok oraz omówił plany na 2024, a także złożył życzenia wszelkiej pomyślności podkarpackim samorządowcom.

Na uroczystość przybyli także arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski i biskup rzeszowski Jan Wątroba wraz z duchownymi z obu diecezji. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele służb mundurowych oraz podkarpackich instytucji. Przede wszystkim było to jednak spotkanie samorządowców: prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, starostów oraz pracowników samorządów różnych szczebli.

Wydarzenie rozpoczął krótki koncert kolęd w wykonaniu Olgi Widlarz, stypendystki marszałka w ramach programu "Nie zagubić talentu".

Noworoczne spotkanie podkarpackich samorządowców w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Po występie głos zabrała wojewoda Teresa Kubas-Hul, która zwracając się do samorządowców, złożyła im podziękowania za codzienną pracę. Podsumowując miniony 2023 rok marszałek Władysław Ortyl zwrócił szczególną uwagę na kończącą się realizację Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, składając jednocześnie podziękowania poprzedniej wojewodzie Ewie Leniart, za dobrą współpracę w tym zakresie. Marszałek przypomniał, że ubiegły rok był też zarazem czasem rozpoczęcia nowego Programu Regionalnego, który funkcjonuje już pod zmienioną nazwą: Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027, w ramach którego mamy jako region 2 miliardy 266 milionów euro.

- Przypomnę, że w naszym kraju system wdrażania funduszy europejskich jest od wielu lat zdecentralizowany, aż 44% proc. wdrażane jest przez samorząd i to jest unikalne w skali Europy. Bardzo dużo środków trafia bezpośrednio tam, gdzie wiadomo, jakie są potrzeby i wyzwania - podkreślał Władysław Ortyl.

Noworoczne spotkanie podkarpackich samorządowców w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Marszałek mówił też o tym, co udało się zrobić w województwie dzięki zaangażowaniu środków unijnych, wymieniając np. inwestycje drogowe – a tylko te zakończone w 2023 roku - pochłonęły prawie 200 mln złotych. Wśród komunikacyjnych osiągnięć marszałek wymienił m.in. powstanie połączenia kolejowego w ramach PKA do lotniska w Jasionce. Mówiąc o gospodarce Władysław Ortyl podkreślał, że Podkarpacie rozwija się bardzo dobrze, co jest także zasługą samorządów stwarzających miejsca do inwestowania.

Marszałek mówił też o historycznym dla województwa wydarzeniu, jakim była w 2023 roku beatyfikacja Rodziny Ulmów, która odbiła się szerokim echem nie tylko w kraju, ale również w Europie i w świecie. W planach jest m.in. nadanie imienia Rodziny Ulmów portowi lotniczemu w Jasionce oraz ustanowienie błogosławionej Rodziny Ulmów świętymi patronami województwa podkarpackiego.

Spotkanie zakończył występ chóru RAXAVIA, w wykonaniu którego uczestnicy spotkania noworocznego wysłuchali kolęd, a na koniec samorządowcy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie noworoczne życzenia.

Noworoczne spotkanie podkarpackich samorządowców w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie [ZDJĘCIA]
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Noworoczne spotkanie podkarpackich samorządowców w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto