Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Chuda z Przemyśla autorem książki o dwóch światach "Leśne dukty i drogi z kamienia"

Redakcja
Piotr Chuda.
Piotr Chuda. Archiwum
Na przełomie czerwca i lipca do księgarń trafi kolejna książka przemyślanina Piotra Chuda "Leśne dukty i drogi z kamienia". To przeszło pięćdziesiąt - namalowanych wierszem - obrazów codziennego życia, pochodzących z dwóch światów. Współczesnego oraz tego zamieszkałego przez dobre duchy i mroczne potwory. Świata pełnego zabobonów i przesądów, ale też świata pięknych obrzędów i rodzinnych tradycji.

Pięknie wydany, liczący blisko sto stron tomik poezji składa się z dwóch części. W części pierwszej zatytułowanej "Leśne dukty", opisane są wierzenia, zwyczaje i obrzędy dawnych Słowian.

- Przekazywane z pokolenia na pokolenie, słowiańskie wierzenia fascynowały mnie od dziecka - mówi Piotr Chuda. - Przy ogniskach palonych na leśnych polanach, a także w zagrodach i karczmach, opowiadano przerażające historie o mieszkańcach mroku. Stworzono świat pełen potworów i demonów zamieszkujących bagniska, rozstaje dróg, mroczne lasy czy rudery opuszczonych domostw. Lecz jest to również świat zamieszkały przez dobre duchy i domowe skrzaty mieszkające w piwnicach, komorach, oborach czy na strychach chłopskich chałup.

Ta część książki pokazuje również zwyczaje i obrzędy dawnych Słowian. Zarówno te prastare jak i te, które choć już zanikają, to jednak przetrwały do dzisiaj. Barwnie opisane są między innymi obrzędy Nocy Kupały, Jarych Godów, Dziadów czy poszukiwania perunowego kwiecia. Dodatkowym atutem książki są piękne fotografie ilustrujące poszczególne teksty, na których w postacie z dawnego świata wcieliła się pochodząca z Przemyśla fotomodelka Aleksandra Czerkawska.

- Roczne obrzędy dawnych Słowian kończyła Noc Kupały, czyli święto płodności i urodzaju. Było to zakończenie całego szeregu obrzędów rozpoczynających się jeszcze w okresie Zaduszek - mówi autor. - Na przestrzeni lat w związku z mieszaniem się dawnych wierzeń z religią chrześcijańską zmieniało się znaczenie i przesłanie tych obrzędów. Jednak fakt pozostaje faktem, że polska kultura w głównej mierze wyrosła właśnie z kultury i tradycji ludowej. Zwyczaje i obrzędy są świadectwem naszych korzeni, związku teraźniejszości z przeszłością. Pokazują również jak ważne są więzi rodzinne i społeczne. Wartości, do których współczesny człowiek zdaje się nie przywiązywać większej wagi. Niestety.

Piotr Chuda z Przemyśla autorem książki o dwóch światach

Część druga książki "Drogi z kamienia", to refleksje o życiu codziennym współczesnego człowieka. Autor porusza między innymi temat toksycznych ludzi. Pokazuje negatywny sposób ich oddziaływania i wskazuje sposoby obrony przed takimi ludźmi. Zwraca też uwagę na to, że ważne jest codzienne dbanie o siebie samego.

- Jeśli nie potrafimy dzisiaj docenić własnego życia, to naiwnością jest zakładać, że kiedyś - w przyszłości - będzie inaczej. Odkładanie swojego szczęścia na później nie ma żadnego sensu - mówi Piotr Chuda.

Piotr Chuda jest pedagogiem, dydaktykiem oraz publicystą zajmującym się problematyką zjawisk społecznych. Pracuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym Nr 1 przy ulicy Kopernika w Przemyślu.

Jest autorem książki z zakresu samorozwoju: "Wilcze wiano", profilaktyczno - edukacyjnej książki z zakresu uzależnień "Czarcie Eldorado" oraz edukacyjnej książki dla dzieci "Kronika przypadków krasnoludka Nieśmiałka". Jest także współautorem tomiku poezji poruszającego problemy współczesnego człowieka "Za zamkniętymi drzwiami".

Za szczególne zasługi na rzecz oświaty i wychowania został odznaczony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki najwyższym odznaczeniem istniejącym w oświacie - Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Piotr Chuda z Przemyśla autorem książki o dwóch światach "Leśne dukty i drogi z kamienia" - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto