Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Michalski z Przemyśla odznaczony Złotą odznakę „Za opiekę nad zabytkami”

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Na zdjęciu Piotr Michalski z Przemyśla.
Na zdjęciu Piotr Michalski z Przemyśla.
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart nadała w poniedziałek 25 kwietnia przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaki i medal osobom zasłużonym dla ochrony zabytków naszego województwa.

Wojewoda podkreśliła, że praca naszych konserwatorów dzieł sztuki, historyków sztuki, architektów, naukowców oraz muzealników „nabiera szczególnej mocy i wartości” w kontekście wojny na Ukrainie, „gdzie na naszych oczach ginie wiele miast, zabytków, które wydawały się w XXI wieku być bezpieczne”.

– Ta praca sprawia, że nasze Podkarpacie rozwijając się i podążając za nowoczesnymi technologiami, za rozwojem przemysłowym i gospodarczym, nie traci tego, co jest tak ważne, tego głębokiego dziedzictwa materialnego ważnego dla nas i dla tych którzy po nas przyjdą. Bo tak naprawdę wiele rzeczy, o ogromnym przekazie historycznym, stanowi wartość, która niewątpliwie kształtuje naszą świadomość, wiedzę i stosunek do całego otoczenia – powiedziała pani wojewoda. Odznaczenia odbierali sami nagrodzeni i osoby w ich imieniu.

Brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odznaczony został Alojzy Cabała za ogromny wkład w popularyzację sztuki sakralnej w kontekście lokalnej sztuki cerkiewnej. Jako były wojewódzki konserwator zabytków w Krośnie z pełną determinacją wpisał do rejestru zabytków kilkaset obiektów i zabytków ruchomych dawnego województwa krośnieńskiego.

Odznaki honorowe „Zasłużony dla kultury polskiej” odebrali:

  • Barbara Łyżka za wzorową pracę w strukturach służb konserwatorskich z długoletnim stażem zawodowym. Barbara Łyżka jest specjalistką od raportów o stanie zachowania zespołów dworsko-parkowych byłego województwa rzeszowskiego, która z zaangażowaniem prowadziła sprawy związane z ochroną zabytków nieruchomych powiatu dębickiego Była członkiem Rady ds. parku Muzeum - Zamku w Łańcucie.
  • Marta Wajdowicz za wieloletnią pracę na rzecz ochrony zabytków jako kierownik Biura Dokumentacji Zabytków w latach 1970-1992 i zastępca kierownika Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatury w Rzeszowie. W trakcie pracy zawodowej wpisała do rejestru zabytków około 1000 zabytków ruchomych i nieruchomych. Prowadziła sprawy dotyczące prac remontowych przy zabytkach nieruchomych, wywozu dzieł sztuki, ewidencji pojazdów. Autorka wielu publikacji i redaktor czterech tomów Teki Konserwatorskiej. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki oddziału rzeszowskiego, Mentorka dla młodszej kadry służb konserwatorskich, wzór sumienności, cierpliwości i merytorycznej dociekliwości.

Złotą odznakę „Za opiekę nad zabytkami” zostali odznaczeni:

  • Antoni Bosak za wieloletnią pracę w służbach konserwatorskich, w tym jako kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Krośnie w latach 1999-2015. Autor licznych opracowań inwentaryzacyjnych oraz publikacji z zakresu ochrony zabytków, Zaangażowany społecznie w działania na rzecz konserwacji, ochrony i opieki nad zabytkami.
  • Barbara Łosowsa-Dudek za wieloletni staż pracy i wyjątkowe zaangażowanie w pełnione obowiązki związane z ochroną zabytków m.in. WUOZ delegatura Krosno, Biuro Badań i Dokumentacji Zabytków czy Muzeum Okręgowe w Krośnie. Barbara Łosowsa-Dudek jest autorką tekstów o pracach konserwatorskich prowadzonych w obiektach zabytkowych na terenie krośnieńskim. Ekspertka od trudnych i skomplikowanych procedur wpisu do rejestru zabytków obiektów architektonicznych.
  • Piotr Michalski za dokumentację fotograficzną oraz zdjęcia artystyczne przemyskich zabytków. Wielokrotnie jego prace były prezentowane na dedykowanych wystawach i pokazach multimedialnych. Od lat współpracuje z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Przemyślu, wzbogacając zasóbmateriałami dokumentującymi historię przemyskich ulic, budynków, detali architektonicznych i technicznych oraz infrastruktury technicznej, drogowej i kolejowej. Jako przewodnik posiada ogromną wiedzę na temat historii i zabytków miasta, jest pasjonatem lokalnego dziedzictwa kulturowego.
  • Ewa Sosnowska za ponad 20-letnią pracę w służbach konserwatorskich jako doskonały i doświadczony archeolog – badacz. Prowadziła i nadzorowała krajowe i zagraniczne projekty badawcze m.in. w obszarze powstających autostrad. Znawca historii archeologii i historii miasta i okolic Przemyśla. Autorka wielu publikacji z zakresu ochrony zabytków archeologicznych.
  • Wiesława Wlazło za 30-letni staż pracy w Urzędzie Ochrony Zabytków. Odznaczona jest osobą zaangażowaną, dokładną i sumienną w sprawy z zakresu dokumentacji i rejestru zabytków. Odpowiedzialna za zbiór biblioteczny, zasób dokumentacyjny i archiwalny WUOZ. Pasjonatka, która swoją wiedzę i doświadczenie chętnie przekazuje młodszym pokoleniom. Autorka publikacji z zakresu ochrony zabytków woj. podkarpackiego.

Srebrną odznakę „Za Opiekę nad Zabytkami” zostali odznaczeni:

  • Wanda Lichacz za staranną pracę na stanowisku głównej księgowej w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Przemyślu. Wanda Lichacz jest pracowitą, dokładną i zaangażowaną osobą w zadania związane z budżetem, weryfikacją umów, dotacjami oraz finansami urzędu. Przez 12 lat pracy rozliczyła blisko 3 600 umów dotacyjnych przy jednoczesnym fachowym i miłym kontakcie z beneficjentami. Lubiana, skrupulatna i zawsze oddana w działania mające na celu opiekę i ochronę nad zabytkami.
  • Dr n. med. Krzysztof Szuber za osobiste zaangażowanie w prowadzenie prac remontowo – konserwatorskich przy Letnim Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie. Pełniąc funkcję Prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Rzeszowie podjął decyzję o zakupie i działaniach zmierzających do ratowania niszczejącego zabytku jak również zadbał o to, by w możliwie szerokim zakresie przywrócić dawne wnętrza barokowego pałacu.
  • Beata Zeman za długoletnią pracę w instytucjach związanych z ochroną zabytków. Otwarta na właścicieli, zarządców i opiekunów zabytków, umiejąca prowadzić dialog, który prowadzi do uratowania zabytku. W pracy w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków, delegaturze w Krośnie zawsze wykazuje się zaangażowaniem i inicjatywą w sprawach ochrony zasobu zabytkowego regionu.

Odznaczenia zostały nadane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego na wniosek podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Beaty Kot.

Uroczystość odbyła się w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w tydzień po obchodzonym 18 kwietnia na całym świecie Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Uroczystość ubarwiła grupa rekonstrukcyjna "Damy i Huzary" z Przemyśla.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto