Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prace remontowe przy zabytkowym kościele w Szebniach. Dofinansowane z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Remont dzwonnicy i malowanie dachu zabytkowego kościoła pw. św. Marcina w Szebniach
Remont dzwonnicy i malowanie dachu zabytkowego kościoła pw. św. Marcina w Szebniach Gmina Jasło
Rozpoczął się remont dzwonnicy i malowanie dachu zabytkowego kościoła pw. św. Marcina w Szebniach. Prace mają zostać zakończone do końca lipca br., a ich koszt wyniesie 75 tysięcy złotych.

Dach świątyni zostanie wyczyszczony i pomalowany. Te same zabiegi dotyczą rynien. Natomiast wolnostojąca parawanowa dzwonnica zostanie poddana renowacji.

Remont dofinansowany został z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Polski Ład. Wykonawcą robót jest firma Usługi Wysokościowe K2 Dawid Musiał.

Drewniany zabytkowy kościół pochodzi z 1605 r. Z tego czasu jest prezbiterium oraz część zrębu nawy. W 1759 r. był restaurowany, a w 1793 r. niemal całkowicie przebudowany. Późnobarokową stylistykę i podział wnętrza na trzy nawy świątynia uzyskała w 1794 r. W 1894 r. staraniem ks. Władysława Sarny, ówczesnego proboszcza, powiększono nawę o 70 m kw. po usunięciu wieży - dzwonnicy. Ponadto do elewacji zachodniej dostawiono przybudówkę – skarbiec. Dzwonnicę wybudowano oddzielnie i włączono ją w ogrodzenie kościoła. Świątynia zyskała przez to większą powierzchnię użytkową, ale straciła pierwotną sylwetkę. Wystrój kościoła w stylu barokowym pochodzi z XVIII wieku.

Kościół ucierpiał podczas II wojny światowej (1944/45). Ołtarze zostały odrestaurowane przez rzeźbiarzy Smoczeńskich z Wojkówki w latach 1946-47. W 1950 r. położono nową posadzkę w miejsce zniszczonej starej z kamienia. Siedem lat później artysta malarz Stanisław Szmuc wykonał polichromię kościoła, a konserwator Morański odnowił polichromię ołtarzy i ambony. W 1960 r. zainstalowano organy firmy Riegera pochodzące z kościoła oo. Jezuitów z Tarnopola.

Całość zabytku otacza murowane ogrodzenie zwieńczone drewnianym daszkiem. W ogrodzenie wkomponowana jest zabytkowa murowana parawanowa dzwonnica pochodząca z końca XIX wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto