Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przemyśl. Prezes IPN dr Karol Nawrocki na obchodach 84. rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow [ZDJĘCIA, WIDEO]

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Wideo
od 16 lat
23 sierpnia 1939 r. przedstawiciele dwóch totalitarnych mocarstw - minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRS, pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych (premiera), Wiaczesław Mołotow - podpisali w Moskwie w obecności Stalina sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, którego konsekwencją był IV rozbiór Polski.

W środę prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki wziął udział w obchodach 84. rocznicy zbrodniczego paktu Ribbentrop-Mołotow w Przemyślu. Przy Pomniku Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia otwarto wystawę plenerową IPN "Zbrodnie niemieckie i sowieckie na Polakach 1939-1945". Złożono kwiaty i uczczono ofiary zbrodni sowieckich.

Tuż potem przemieszczono się pod ścianę straceń na ul. Poniatowskiego. Tam także złożenie nastąpiło złożenie kwiatów i uczczono ofiary zbrodni niemieckich.

- Miasto symbol, Przemyśl pokazuje nam wszystkim jaka była właściwie różnica pomiędzy niemieckim narodowym socjalizmem, a sowieckim komunizmem. Ta różnica była taka jak szerokość koryta rzeki San. Ta. różnica była taka, jak długość kładki przez rzekę San, więc właściwie nie istniała. Trudno się temu dziwić - mówi prezes IPN-u.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki (L) podczas uroczystości złożenia kwiatów przy Pomniku Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia, 23 bm. w Przemyślu
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki (L) podczas uroczystości złożenia kwiatów przy Pomniku Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia, 23 bm. w Przemyślu w ramach obchodów 84. rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. PAP/Darek Delmanowicz

- 23 sierpnia 1939 roku dwa największe systemy totalitarne zawarły porozumienie. To porozumienie to Hitler - Stalin, a tylko podpisane przez Ribbentropa i Mołotowa. Tym dwóm zbrodniarzom wystarczyło tylko 300 znaków i 7 paragrafów, 4 paragrafy w tajnym protokole, aby doprowadzić do likwidacji na kilka dekad kilku państw Europy Środkowej - w tym doprowadzić do czwartego rozbioru Rzeczpospolitej - powiedział dr Karol Nawrocki.

- Bardzo bym chciał, marzę, że oglądając tą wystawę, będziecie mieli państwo świadomość, że mówi ona o zbrodniach, do których mogło nie dojść, gdyby przed rokiem 1939 i w roku 1939 wypełniano porozumienia sojusznicze i gdyby Europa zachowała się solidarnie i świadomie. Także dzisiaj we współczesności, mogło nie dojść do tej strasznej wojny, która odbywa się tak blisko, gdyby Europa i świat słuchały słów świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego - podkreślił w Przemyślu prezes IPN.

Wystawa elementarna "Zbrodnie niemieckie i sowieckie na Polakach 1939-1945" została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie przy współpracy Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN Delegatura w Radomiu. Prezentuje najważniejsze informacje na temat zbrodni dokonanych przez okupantów niemieckich i sowieckich na obywatelach polskich w latach wojny i okupacji 1939-1945.

Otwarcie wystawy plenerowej Instytutu Pamięci Narodowej „Zbrodnie niemieckie i sowieckie na Polakach 1939-1945”, w ramach obchodów 84. rocznicy podpisania
Otwarcie wystawy plenerowej Instytutu Pamięci Narodowej „Zbrodnie niemieckie i sowieckie na Polakach 1939-1945”, w ramach obchodów 84. rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, 23 bm. przy Pomniku Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia w Przemyślu. PAP/Darek Delmanowicz

Wykorzystane fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów m.in.:

  • Archiwum Państwowego w Radomiu,
  • Archiwum Państwowego w Gdańsku,
  • Centrum Naukowo-Informacyjnego „Memoriał” w Moskwie,
  • Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej,
  • Archiwum Akt Nowych,
  • Narodowego Archiwum Cyfrowego,
  • Ośrodka KARTA, Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu,
  • Archiwum PCK,
  • Teatru NN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto