Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"Silniejsi Razem", czyli koncert lotników amerykańskich i polskich w Przemyślu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
od 16 lat
Ok. tysiąc osób wysłuchało wspólnego koncertu orkiestr wojskowych amerykańskiej i polskiej w POSiR w Przemyślu. Na scenie zaprezentowały się Orkiestra Koncertowa Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Klasyczne standardy oraz znane kawałki amerykańskie i polskie. Jazz, muzykę klasyczną, rozrywkową można było posłuchać podczas koncertu w Przemyski Ośrodku Sportu i Rekreacji. Publiczności szczególnie do gustu przypadło wykonanie utworu łączącego w sobie elementy hymnów państwowych USA i Polski.

Na scenie legenda wojskowej muzyki. US Air Force Europe Band pierwszy raz zagrała w 1943 roku. W Przemyślu amerykańscy muzycy wystąpili pod dyrekcją mjr. Rafaela F. Toro-Quiñonesa. Wspólnie z nimi żołnierze-lotnicy z Orkiestry Wojskowej w Bytomiu, pod dyr. kpt. Krystiana Siwka.

- Z dwóch powodów gramy razem. Pierwszy, że chcemy mieć z tego radość, chcemy mieć fun. Drugi powód jest taki, że pragniemy pokazać silną współpracę pomiędzy naszymi rządami. Poprzez muzykę możemy to bardzo dobrze wyrazić. Razem z kpt. Siwkiem wybieraliśmy utwory i to była pierwsza część przygotowań. Jeśli chodzi o próby, to tak naprawdę mieliśmy tylko 45 minut w pierwszym dniu, przed pierwszym koncertem na tej trasie. To dowodzi tylko tego, jak genialnymi muzykami są polscy muzycy z Bytomia i jak świetnie przygotowani są nasi muzycy - mówi mjr Toro-Quiñones.

Amerykańscy i polscy żołnierze zagrali w Przemyślu, ale również Brzegu Dolnym w województwie dolnośląskim, Lublinie i Rzeszowie.

- Oczywiście największym problemem jest bariera językowa. Większość naszych muzyków nie mówi w języku polskim, niektórzy z polskich muzyków nie mówią po angielsku. Jednak jeśli gramy wspólnie na jednej scenie, jeśli robimy wspólną muzykę, to ona ma tę moc, że przełamuję tę barierę. Bo mówimy jednym, muzycznym językiem. Jak gramy razem, możemy używać niewerbalnych sposobów na komunikację, jak gest, przybijanie piątki i uśmiechy. Mogą być drobne różnice w stylu gry, w czasie, gdy gramy na instrumentach i zdarza się, tak, że jeśli siedzimy wspólnie na scenie, to ktoś z nas siedzi w odrobinie innym miejscu, niż jest przyzwyczajony na co dzień, jeśli gramy w dużej orkiestrze lub mniejszych ansamblach - twierdzi sierż. sztab. Joe Rulli, muzyk USAF Band.

Tak brzmi utwór powstały z połączenia hymnów USA i Polski:

od 16 lat

Koncert w Przemyślu, jak i cała trasa "Strong Together - Silniejsi Razem”, wpisuje się w wieloletnie dążenia amerykańskiego Departamentu Stanu, Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie i Misji Dyplomatycznej Stanów Zjednoczonych w Polsce do umocnienia amerykańsko-polskich więzi poprzez programy społeczne i sztukę, przypomina o głębi tych relacji i o tym, że razem możemy osiągnąć więcej. Jak podkreśla Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski, “żaden naród nie może stawić czoła dzisiejszym wyzwaniom w pojedynkę. Jesteśmy zobowiązani dbać o wzajemne zaangażowanie, wsparcie i zaufanie.”

- Przekraczamy bariery językowe i kulturowe dzięki uniwersalnej sile muzyki. Nasze wspólne występy to emocje, a emocje budują relacje i wzmacniają jedność między ludźmi. Przygotowywaliśmy się od miesięcy, ale nic nie zastąpi prób na żywo. Przy ponad pięćdziesięciu muzykach na scenie, którzy nie występują ze sobą na co dzień, trudniej o idealne brzmienie - mówi kpt. Krystian Siwek, dowódca Orkiestry Wojskowej w Bytomiu.

Koncert Strongen Together - Silniejsi Razem połączonych orkiestr wojskowych amerykańskiej i polskiej w Przemyślu.
Koncert Strongen Together - Silniejsi Razem połączonych orkiestr wojskowych amerykańskiej i polskiej w Przemyślu. Norbert Ziętal

- Należy podkreślić, że hasło tego koncertu, czyli Silniejsi Razem, znalazło ucieleśnienie właśnie w Przemyślu. Bo to w Przemyślu pokazaliśmy, jak wielka jest moc jedności, jak wielka jest moc ludzi do tego, aby pomagać. Zjednoczyliśmy się ponad podziałami, ponad przekonaniami, w jednym, celu: pomagania drugiemu człowiekowi, aby w tym znaleźć wsparcie dla osób, które ucierpiały, ale móc dać im zapewnienie poczucia bezpieczeństwa - mówi Bogusław Świeży, zastępca prezydenta Przemyśla.

Na scenie, wspólnie z obu orkiestrami, w części koncertu wystąpili również uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu.

The U.S. Air Forces in Europe (USAFE) Band – „The Ambassadors” – to jedna z najstarszych amerykańskich orkiestr wojskowych, która koncertuje od ponad 70 lat. Jej historia sięga do czasów drugiej wojny światowej, kiedy grała pod kierownictwem legendarnego Glenna Millera. Od lat 50-tych orkiestra podróżuje i koncertuje po całej Europie, w charakterze muzycznych Ambasadorów USA.

Orkiestra Wojskowa w Bytomiu powstała w 2002 roku jako Orkiestra Garnizonowa Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Bytomiu. Obecną nazwę nosi od 2013 roku. Skład zespołu stanowią żołnierze – muzycy, absolwenci byłego, Wojskowego Liceum Muzycznego w Gdańsku oraz studenci i absolwenci Akademii Muzycznych krajowych i zagranicznych. Zespół bierze udział w uroczystościach państwowych i wojskowych, daje pokazy musztry paradnej, koncertuje oraz odnosi sukcesy w prestiżowych konkursach orkiestr dętych.

Muzyczna modlitwa ku czci walczących obrońców Ukrainy:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Silniejsi Razem", czyli koncert lotników amerykańskich i polskich w Przemyślu [WIDEO, ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto