18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Statystyczna Polka...

AK
Dzień Kobiet powinien trwać cały rok? Co dziś dla nas oznacza to popularne w czasach PRL święto? Wraca do łask, a może mamy już go dosyć?

Analitycy GUS wyliczyli, że statystyczna Polka ma około 40 lat, średnie wykształcenie, a pracuje najczęściej w zawodzie o charakterze usługowym, w handlu, służbie zdrowia lub oświacie. I często jest zmuszona łączyć wiele ról: dbającej o siebie atrakcyjnej kobiety, żony, matki, pracownicy.
W ocenie niektórych Polaków - mężczyzn - polskie kobiety wymykają się stereotypom typowej kobiety zajętej głównie doglądaniem spraw domowych. Wiele z nich osiąga swoje cele zawodowe, robi karierę.

Wiesław Łagodziński, socjolog GUS, zauważa, że kobieta, która wraca do pracy po urodzeniu dziecka, redukuje swoje szanse na rynku pracy o 70 procent, jeżeli jej nieobecność na czas opieki nad dzieckiem wynosiła około 3 lat. Socjolog podkreśla, że dzieje się tak dlatego, że ciągle regułą jest wykonywanie obowiązków w nieelastycznym systemie czasu pracy. Premiowana jest też ciągłość pracy, bez przerw takich jak urlopy macierzyńskie lub wychowawcze. Mimo trudności, statystyczna Polka ma więcej niż jedno dziecko, a 20 procent kobiet decyduje się na urodzenie dziecka jako samotna matka.

Wczoraj i dziś

Dzień Kobiet został ustanowiony dla upamiętnienia ofiar walki o równouprawnienie, które 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych, chcąc uniknąć rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet. Po raz pierwszy święto obchodzono na apel Clary Zetkin 19 marca 1911 r.

Komisja Europejska wykorzystuje Dzień Kobiet, by zwrócić uwagę na różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Parlament Europejski w Dniu Kobiet mówi o przemocy wobec kobiet. Międzynarodowy Czerwony Krzyż chce zwrócić uwagę na los kobiet - uchodźców, które z powodu konfliktów zbrojnych były zmuszone opuścić wraz z rodzinami swoje domy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto