Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Sztandar przeworskiej "Gwiazdy" kilkadziesiąt lat leżał w pudełku. Teraz trafił do Muzeum w Przeworsku [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Muzeum w Przeworsku otrzymało od mieszkańca tego miasta sztandar Towarzystwa "Gwiazda" z 1926 roku.
Muzeum w Przeworsku otrzymało od mieszkańca tego miasta sztandar Towarzystwa "Gwiazda" z 1926 roku. Muzeum w Przeworsku
Mieszkaniec Przeworska Jan Trybalski nieodpłatnie przekazał do Muzeum w Przeworsku sztandar przeworskiego Towarzystwa "Gwiazda" z 1926 roku. Nadal znajdował się w oryginalnym, drewnianym pudełku.

- Wyjątkowy bezcenny dar otrzymaliśmy od Jana Trybalskiego. To sztandar Towarzystwa "Gwiazda" w Przeworsku - niezwykłym podarunkiem chwali się Muzeum w Przeworsku.

Sztandar nadal przechowywany był w oryginalnym drewnianym pudełku z tabliczką „Towarzystwo Gwiazda w Przeworsku”. Na prawym płacie sztandaru wyhaftowany jest wizerunek św. Józefa z Dzieciątkiem, patrona towarzystwa. Na lewym płacie wizerunek orła w koronie (wzór godła państwowego z okresu Polski Niepodległej) wraz z biało-czerwoną wstęgą, szarfą z haftowanym złotą nicią napisem TOW. „GWIAZDA” PRZEWORSK. Posiada mosiężną głowicę (szczyt) oraz dwuelementowy drzewiem z około 150 nabitymi gwoźdźmi pamiątkowymi fundatorów.

- Całość kompletu zachowała się w znakomitym stanie - twierdzą przeworscy muzealnicy.

Towarzystwo Mieszczan Chrześcijańskich „Gwiazda” pod opieką św. Józefa, patrona rzemieślników i rękodzielników, zawiązało się w Przeworsku w 1892 roku. Przedstawiciele przeworskiej młodzieży: Mateusz Jurkiewicz, Władysław Zubicki i Jan Krogulecki zwrócili się z inicjatywą założenia chrześcijańskiego stowarzyszenia do księdza Piotra Wenca z parafii przeworskiej. Ksiądz Wenc chętnie włączył się w organizację.

Jak wyjaśnia Muzeum w Przeworsku, głównym celem Towarzystwa "Gwiazda" było „kształcenie się w pożytecznych wiadomościach i rozwój życia towarzyskiego”, co osiągano poprzez założenie biblioteki, czytelni, urządzanie wykładów wszelkich gałęzi umiejętności, tudzież produkcji muzykalnych, a także gromadzenie się celem gier towarzyskich, z wyłączeniem gier hazardowych”.

Członkiem towarzystwa mógł zostać każdy mieszczanin, towarzysz rękodzielniczy, handlowy lub każdy inny religii chrześcijańskiej, mieszkający w Przeworsku lub okolicy, którego zarząd uznał za stosowne przyjąć. Od dnia 13 października 1892 roku, członkowie stowarzyszenia schodzą się codziennie na wspólne czytanie czasopism, pogadanki i zabawy.

W roku 1893 rozpoczęto starania o sprawienie sztandaru, ufundowanego ostatecznie po 1926 r. Po rozpoczęciu I wojny światowej, „Gwiazda” organizuje drużyny sokole i legiony. W roku 1926 biblioteka „Gwiazdy” liczyła 1120 tomów. Do „Gwiazdy” w najlepszym okresie jej działalności należało blisko 200 chrześcijan, mieszczan i rzemieślników z Przeworska. W roku 1926 uroczyście obchodzono jubileusz 35-lecia istnienia „Gwiazdy”, wtedy towarzystwo formalnie otrzymało sztandar.

Towarzystwo „Gwiazda” przestało działać z chwilą wybuchu II wojny światowej. Formalnie zakończyło działalność w 1947 r.

Niektóre nazwiska na gwoździach upamiętniających fundatorów sztandaru:

[herb Szreniawa] Ks. A. Lubomirski,[Szreniawa] Ks. E. Lubomirska, Ks. L. Gondelowski, Ks. Dr Komorowski, Ks. J. Mach, Ks. F. Woźny, Towarzystwo Gwiazda Jarosław, Towarzystwo Gwiazda Łańcut, Towarzystwo Młodzieży Rękodzielniczej im. T. Kościuszki w Przemyślu, Towarzystwo Gwiazda Przemyśl, Towarzystwo Gwiazda Rzeszów, Towarzystwo Gwiazda Brody, Towarzystwo Gwiazda Stanisławów, Towarzystwo Gwiazda Lwów, Towarzystwo Gwiazda Zakopane, Towarzystwo Gwiazda Sambor, Och. Straż Pożarna w Przeworsku, L. Świtalski, W. L. Motlikowie, W. Dymnicki, W. Kapusta, D. Zawistowski, T. Krupiński, A. Hannak, J. Mirkiewicz, Dr W. M. Smyczyńscy, St. Matejko, J. Jung, F. K. Reinfussowie, M. Lisiewicz, J.J. Kroguleccy, P. Kapusta, W. Rolski, F. A. Związkowie, K. Cichowicz, Ks. Dr St. Hr. Komorowski, Ks. J. Mach, Towarzystwo Sokół w Przeworsku, Z. Zabielski, A. H. Osadowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sztandar przeworskiej "Gwiazdy" kilkadziesiąt lat leżał w pudełku. Teraz trafił do Muzeum w Przeworsku [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto