Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Udaremnione próby przemytu nielegalnych farmaceutyków na granicy w Krościenku i Korczowej [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Na przejściach granicznych w Korczowej i Krościenku celnicy udaremnili próby przemytu nielegalnych farmaceutyków.
Na przejściach granicznych w Korczowej i Krościenku celnicy udaremnili próby przemytu nielegalnych farmaceutyków. KAS
Funkcjonariusze z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili przemyt sterydów anaboliczno-androgennych oraz tabletek z ekstraktem z pławikonika japońskiego. W trakcie kontroli na kierunku przywozowym ujawniono łącznie 144 ampułki i 5 000 tabletek ze środkami farmakologicznymi.

- Przewożone nielegalnie preparaty, ukryte były pod kołem zapasowym w kabinie pojazdu dostawczego. Ujawniona w Krościenku kontrabanda to łącznie 144 ampułki po 10 ml oraz 4 400 sztuk tabletek w blistrach. Zawierają one, zgodnie z informacjami umieszczonymi na opakowaniach, niebezpieczne dla zdrowia sterydy anaboliczno-androgenne - informuje Agnieszka Siwy, zastępca rzecznika Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Na przejściu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zapobiegli próbie nielegalnego przewozu 600 tabletek preparatów farmaceutycznych.

- Zarekwirowane opakowania zawierały informacje, że w składzie preparatu znajduje się ekstrakt z pławikonika japońskiego, który należy do gatunków zagrożonych wyginięciem i jest objęty ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Podróżny, który przewoził je w bagażu podręcznym, zeznał, że zakupił tabletki w aptece, w celach leczniczych - dodaje A. Siwy.

Na przejściach granicznych w Korczowej i Krościenku celnicy udaremnili próby przemytu nielegalnych farmaceutyków.
Na przejściach granicznych w Korczowej i Krościenku celnicy udaremnili próby przemytu nielegalnych farmaceutyków. KAS

Oba ujawnienia zostały dokonane w trakcie kontroli prowadzonych na kierunku przywozowym, a nielegalnie przewożone preparaty farmaceutyczne zostały zatrzymane.

Kas przypomina, że obrót lekami i substancjami farmaceutycznymi bez wymaganych zezwoleń jest zakazany. Osobom wprowadzającym do obrotu produkty lecznicze bez pozwolenia grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Nielegalne preparaty medyczne zawierać mogą również substancje pozyskiwane z roślin lub zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem. Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw.

Stosowanie produktów leczniczych niewiadomego pochodzenia może być również szkodliwe dla zdrowia. Leki takie, często są przechowywane i transportowane w nieodpowiednich warunkach. Ponadto nigdy nie ma pewności, co rzeczywistej zawartości substancji czynnych w składzie takich preparatów, a tym samym trudno przewidzieć, jakie będą skutki ich stosowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Udaremnione próby przemytu nielegalnych farmaceutyków na granicy w Krościenku i Korczowej [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto