Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W MDK w Przemyślu zawsze coś się dzieje interesującego

Hubert Lewkowicz
Hubert Lewkowicz
Dzieci uczą się tu grać, śpiewać, tańczyć, rysować i malować. Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu prowadzi też zajęcia sportowe i językowe.

MDK w Przemyślu obchodzi 65. urodziny [FOTO, WIDEO]

- Historia tej placówki pokazuje, jak bardzo jest potrzebna w mieście. Z MDK wywodzi się ogromna liczba absolwentów. Sam nim jestem również. W latach osiemdziesiątych brałem udział w różnego rodzaju zajęciach. Najbardziej utkwiły mi w pamięci wrotki i łyżwy - wspomina zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury w Przemyślu Robert Bal, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu.

W jego przypadku zajęcia były na tyle owocne, że dziś sam uczy młodzież wychowania fizycznego. - Wtedy wchodziły też do użytku komputery. W domach ich nie było, więc ten w MDK był oblegany Nowością było wideo. W MDK-u odbywały się popołudniowe seanse, na które przychodziliśmy - dodaje Bal.

Początek oświaty pozaszkolnej w Przemyślu datuje się na 1951 rok. To wtedy ministerstwo oświaty przejęło Dom Harcerza, w którym zaczęły się odbywać zajęcia. Pierwszym dyrektorem był Jerzy Czajka, a w 1954 roku zastąpił go Tadeusz Pociej. W 1955 roku na zajęcia uczęszczało tu około 800 osób. W 1957 roku placówka zmieniła nazwę na Młodzieżowy Dom Kultury. Oprócz muzycznych odbywały się tu m.in. zajęcia plastyczne, językowe, teatralne, sportowe. Dwa lata później pojawiły się także zajęcia elektrotechniczne, radiotechniczne, koło kajakarskie. W następnych latach w MDK-u funkcjonowały orkiestra, pracownia modelarstwa lotniczego, kroju i szycia, a także klub dla starszej młodzieży. Po Tadeuszu Pocieju dyrektorami placówki byli: Zbigniew
W Młodzieżowym Domu Kultury grają zespoły muzyczne, które występują podczas imprez w mieście Majewski, Wojciech Baran, Krystyna Chmielowska, Krzysztof Zaleski, Małgorzata Woroniuch, Adam Król. Od trzech lat funkcję tę pełni Stanisław Karszyń. Od samego początku istnienia Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu funkcjonuje w tym samym miejscu, przy ulicy, która dziś nosi nazwę Św. Józefa.

- Sześćdziesiąt pięć lat działalności Młodzieżowego Domu Kultury to okazja wyjątkowa. Można by powiedzieć, że placówka osiągnęła ustawowy wiek emerytalny. Jednak kondycyjnie bardziej właściwe byłoby porównanie do nastolatka, przed którym jeszcze wiele przedsięwzięć i planów do zrealizowania - mówił dyrektor Karszyń podczas uroczystości zorganizowanej z okazji jubileuszu.

MDK przysłuchiwali się przedstawiciele samorządu miejskiego, dyrektorzy instytucji kultury i szkół oraz placówek kształcących młodzież nie tylko z Przemyśla, ale z kilku miast regionu. Uroczystość była też okazją do złożenia podziękowań wszystkim pracownikom, zarówno kadrze pedagogicznej, jak i pracownikom administracji i obsługi.
Dzisiaj w Młodzieżowym Domu Kultury w Przemyślu zajęcia prowadzone są w kilku sekcjach. Dzieci i młodzież uczą się tu m.in. gry na instrumentach (gitarze, perkusji, flecie, instrumentach klawiszowych)i śpiewu.

Od tego roku szkolnego działa tu chór. Wielkim powodzeniem cieszą się co roku zajęcia plastyczne. Jest też kilka grup tanecznych. W MDK-u można się uczyć też języków obcych niemieckiego, angielskiego i włoskiego. Od dawna mocną stroną tej placówki jest sekcja szachowa. W ramach zajęć sportowych można trenować tenis stołowy, a także jeździć na rolkach i łyżwach. Młodzież chodzi też na rajdy piesze i rowerowe. Jak pomagać innym uczą się członkowie sekcji wolontariatu, biorąc udział w akcjach charytatywnych. W MDK-u jest też sekcja medialna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto