Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zakładzie Karnym w Medyce osadzeniu uczą się zdobywają nowe zawody [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Nauka zawodu i praca pomagają osadzonym wrócić do normalnego życia na wolności i zejść z drogi przestępstwa.
Nauka zawodu i praca pomagają osadzonym wrócić do normalnego życia na wolności i zejść z drogi przestępstwa. Zakład Karny w Medyce
Osadzeni przebywający w Zakładzie Karnym w Medyce uczą się nowych zawodów, podnoszą swoje umiejętności, które przydadzą się im w normalnym funkcjonowaniu na wolności. Nauka oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych są jednymi z głównych narzędzi, które wielu osobom pozwalają zejść z drogi przestępczej.

Pomimo panującej epidemii koronawirusa, Zakład Karny w Medyce realizuje, w reżimie sanitarnym, część zadań penitencjarnych. To m.in. szkolenia kursowe dla osób pozbawionych wolności.

Nauczanie oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych są jednymi z głównych narzędzi wykorzystywanych w procesie resocjalizacji osób pozbawionych wolności.

Zawód i praca pomagają zejść z drogi przestępczej

- Duża liczba osadzonych trafiających do Zakładu Karnego w Medyce ma wyraźne braki w wykształceniu, co często stanowi katalizator ich przestępczej drogi życia. Brak możliwości znalezienia zatrudnienia jest skutkiem zaniedbań wychowawczych, także w sferze edukacyjnej i często przesądza o wejściu młodych osób na drogę przestępstwa

— informuje kpt. Piotr Pijanowski, rzecznik Zakładu Karnego w Medyce.

Z tych względów kadra penitencjarna Zakładu Karnego w Medyce corocznie prowadzi wobec osób pozbawionych wolności oddziaływania mające na celu wyposażanie skazanych w nowe umiejętności zawodowe

Tematyka szkoleń kursowych dostosowana jest do potrzeb rynku pracy i ustalana jest na podstawie barometrów przedsiębiorczości. Szkolenia są finansowane ze pieniędzy unijnych, od 2016 r. z Projektu Wiedza, Edukacja Rozwój.

Ponadto corocznie organizowane są szkolenia kursowe, które możliwe są do realizacji dzięki środkom pochodzącym z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości.

Część osadzonych już w trakcie odbywania kary ma pracę w zawodzie

- W 2020 r. planowana jest realizacja szkoleń o specjalności: brukarz, technolog robót wykończeniowych, sprzątacz biurowy oraz spawacz - dodaje kpt. Pijanowski,

Od 2016 do końca 2019 r. oddziaływaniami penitencjarnymi tego typu objętych zostało 285 skazanych. W tym roku planowane jest przeszkolenie 58 osadzonych. Ich absolwenci już w trakcie odbywania kary są zatrudniani w zawodzie, którego dotyczyła tematyka kursu, a po opuszczeniu zakładu karnego ich szanse na znalezienie pracy znacznie wzrastają, co może skutkować także zminimalizowaniem ryzyka powrotu do przestępstwa.

Nauka zawodu i praca pomagają osadzonym wrócić do normalnego życia na wolności i zejść z drogi przestępstwa.

W Zakładzie Karnym w Medyce osadzeniu uczą się zdobywają now...

ZOBACZ TEŻ. Łukasz Róg twórca filmowy, realizuje w Rzeszowie film sin fiction:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto