Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wnętrza najstarszej murowanej cerkwi obronnej w Polsce w Posadzie Rybotyckiej koło Przemyśla [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Cerkiew pw. św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej koło Przemyśla.
Cerkiew pw. św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej koło Przemyśla. T. Błoński/D. Pękalski/WUOZ w Przemyślu
Cerkiew pod wezwaniem św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej koło Przemyśla jest najstarszą, murowaną cerkwią obronną w Polsce. W jej wnętrzach zachowały się cenne polichromie.

O ile zdjęcia z zewnątrz cerkwi pw. św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej są dość dobrze znane, o tyle jej wnętrza już nie. Prezentujemy zdjęcia wnętrz tego obiektu wykonane przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.

- Ten obiekt ma unikatowe wartości w skali kraju i jest najstarszą murowaną, obronną cerkwią w Polsce. Architektura utrzymana jest w stylistyce gotyckiej, we wnętrzu najstarszym elementem jest prezbiterium z przełomu XIV i XV w. W cerkwi znajduje się murowany ikonostas - twierdzi Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

I dodaje:

- Uwagę zawracają XVII-wieczne malowidła pokrywające prezbiterium wykonane techniką freskową uzupełnianą temperą. Ich tematyka wzorowana była na sztuce południowosłowiańskiej.

We wnętrzach świątyni zachowane są ciekawe polichromie. Wiele lat temu były poddane pracom konserwatorskim w zakresie techniczno-technologicznym i artystycznym.

- Konserwację tę można określić jako zachowawczą, gdyż nie uwzględniano w niej rekonstrukcji brakujących elementów dekoracji - wyjaśniają pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.

W latach 1966-1967 odkrycia tych malowideł dokonali specjaliści z Pracowni Konserwatorskiej Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, kórzy pracowali pod kierunkiem Wojciecha Kurpika, konserwator dzieł sztuki, prof. warszawskiej ASP, z inicjatywy Jerzego Tura, ówczesnego wojewódzkiego konserwatora zabytków w Rzeszowie.

- W trakcie tamtych prac odsłonięto spore partie dekoracji, odczytano schemat kompozycji, technikę (freskowo - temperową) i wstępnie datowano, zauważono różnice stylistyczne pomiędzy malowidłami w prezbiterium i nawie, w tym czasie odkryto i odczytano napisy w tynku znajdujące się w przedsionku i w sanktuarium, są to głównie imiona pielgrzymów, ale też i daty 1501 i 1506 , odczytano fragment napisu zachowanego na przegrodzie ołtarzowej od strony sanktuarium - opisują specjaliści WUOZ w Przemyślu.

W 1977 r. cerkiew przeszła w użytkowanie Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.

Cerkiew pw. św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej koło Przemyśla.

Wnętrza najstarszej murowanej cerkwi obronnej w Polsce w Pos...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto