Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wpływ pogody na człowieka - fakty i mity

Marek Chorążewicz
NASA
Pogoda ma wpływ na nasze zdrowie. Doświadczamy tego osobiście. Znamy korzystny wpływ światła na nastrój człowieka oraz wyżu barycznego na wydolność organizmu. Natomiast nikt nie znosi wyjącego wiatru, czy szalejącej burzy.

Zagadnieniem wpływu pogody na zdrowie człowieka interesują się pracodawcy, zajmujący się bhp, trenerzy w sporcie, kierujący zespołami ludzi oraz wielu innych.

Związek opalania się z oparzeniami skóry jest powszechnie znany, ale już wzrost zachorowań na czerniaka skóry jest mniej znany i raczej bagatelizowany, mimo że dermatolodzy biją na alarm.

Wilgotność powietrza wpływa na wzrost lub spadek ilości zachorowań niektórych chorób.
Zarówno suche, jak i nadmiernie wilgotne powietrze wzmaga patologię skóry oraz układu oddechowego. Ma znaczący wpływ na choroby alergiczne np. katar sienny. Jest on bardziej nasilony, gdy jest sucho. Natomiast duszność astmatyczna zdecydowanie częściej występuje w wilgotnym powietrzu.

Niskie temperatury powodują niekorzystne działanie wilgoci na organizm, ale jednak najbardziej zły wpływ ma szybka zmiana temperatury. Duże różnice temperatur w okresie wiosennym dają większy przyrost ilości wizyt w poradniach z powodu przeziębień, niż niskie temperatury zimą, gdy są ustabilizowane od kilku dni.

Zależność ilości porad od pogody odczuwają również lekarze pogotowia ratunkowego w pełni lata, gdy są wysokie temperatury. Wtedy wzrasta ilość wezwań do zasłabnięć, spowodowanych gwałtownym spadkiem ciśnienia krwi i odwodnieniem organizmu w wyniku nadmiernego wydzielania potu.

Intensywne pocenie ma uchronić ciało przed przegrzaniem i udarem słonecznym. Mechanizm ten jest bardzo sprawny, ale przy dużej wilgotności powietrza zawodzi. Pot, zamiast gwałtownie parować i zabierać ciepło z przegrzanego ciała, ścieka stróżkami i tylko nieznacznie go chłodzi. Niekorzystne oddziaływanie wysokich temperatur powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, przyspieszenie tętna i oddechu.

Organizm wyczuwa zmianę pogody reagując wzrostem niepokoju, drażliwością, często agresywnością. Nie ma jednakowych reakcji na określoną konfigurację czynników pogodowych, to znaczy, że każdy z nas odbiera taką samą pogodę nieco inaczej. Dzieje się tak dlatego, ponieważ na wynik końcowy naszego samopoczucia nakładają się jeszcze inne składowe, takie jak wiek, aktualnie działające bodźce środowiskowe (hałas, zanieczyszczenie powietrza, stres), ogólna kondycja fizyczna, itp.

Cały artykuł dostępny jest na www.wiadomosci24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto