Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyższe koszty życia pogorszyły stan finansów Polaków. Na tle kraju Podkarpacie najsolidniej spłaca długi

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W 2023 roku w kilku województwach wschodniej i centralnej Polski przybyło niesolidnych dłużników. Nadal w skali całej kraju wyróżnia się województwo podkarpackie, gdzie takich osób jest zdecydowanie najmniej.

W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku, podobnie, jak w takim samym okresie 2022 roku, na tysiąc pełnoletnich mieszkańców województwa 47 miało problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. To zdecydowanie najmniejszy wynik w całej Polsce. Na kolejnym miejscy jest Małopolska, gdzie takich osób jest 59, a średnia dla całego kraju wynosi 87 osób. Najwięcej niesolidnych dłużników, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, jest w województwach lubuskim 113 i zachodniopomorskim 111.

W tym zestawieniu chodzi o osoby, które mają przeterminowane, czyli niezapłacone w terminie, zobowiązania finansowe. Nie są w nich ujmowani mieszkańcy, którzy mają kredyty, pożyczki, czy raty, ale terminowo je spłacają.

Mieszkańcy Podkarpacia najodpowiedzialniej pochodzą do swoich finansów. Źródło: BIG InfoMonitor.
Mieszkańcy Podkarpacia najodpowiedzialniej pochodzą do swoich finansów. Źródło: BIG InfoMonitor. Dariusz Szwed

Według BIG InfoMonitor, gwałtownie rosnące ceny, podobnie jak dawniej Covid-19, zmobilizowały Polaków do pilnowania wydatków. Z tego względu, pomimo trudnego pod względem finansowym roku 2023, niewielka zmiana liczby niesolidnych dłużników. Jednak już kwota przeterminowanych zobowiązań na koniec września 2023 r. osiągnęła poziom rekordowy.

Z z Raportu InfoDług przygotowanego przez BIG InfoMonitor wynika, że osoby, którym było trudno w pandemii i w pierwszym roku drastycznego wzrostu kosztów życia, pogłębiły swoje problemy finansowe. Suma nieopłaconych zobowiązań Polaków wzrosła przez rok o 8,4 proc. i przekroczyła 83,6 mld złotych. Niesolidnych dłużników przybyło 20 tys. (0,8 proc.) i jest ich obecnie 2,7 mln. W rezultacie, na koniec trzeciego kwartału 2023 roku, średnie przeterminowane zobowiązanie jednej osoby z tytułu nieuregulowanego czynszu, alimentów, rat pożyczek, kredytów, opłat sądowych, kar za jazdę bez biletu i bieżących rachunków m.in. za telefon, zbliżyło się do 31 tys. złotych. Na koniec drugiego kwartału było to 30,1 tys. złotych, a w 2022 roku o 2 tys. złotych mniej.

- Gdy spojrzy się, jak zapoczątkowany w 2021 r. gwałtowny wzrost inflacji przełożył się na problemy Polaków z płatnościami, to widać, że sytuacja okazała się szczególnie trudna dla osób z problemami finansowymi z regionów położonych we wschodniej części kraju: Warmii i Mazur, Podlasia, Lubelszczyzny i Ziemi Świętokrzyskiej. Kolejne nieuregulowane zobowiązania spowodowały wzrosty przeciętnych zaległości i w rezultacie np. niesolidni płatnicy woj. lubelskiego mają już zaległość na poziomie średniej krajowej, choć jeszcze rok temu była to suma poniżej średniej. Pozytywny w tym wszystkim jest akurat fakt, że w wymienionych województwach, z wyjątkiem warmińsko-mazurskiego, problemy z terminowym wywiązywaniem się z płatności ma statystycznie znacznie mniej osób niż w wielu innych częściach Polski – twierdzi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Jak dodaje:

- W mniejszym stopniu, ale istotnie, na przestrzeni niemal dwóch lat skok cen pogłębił też kłopoty finansowe mieszkańców województw: opolskiego, lubuskiego, łódzkiego i pomorskiego.

Wartość przeterminowanych zobowiązań wzrosła, powyżej średniej notowanej w Polsce, w czterech z siedmiu bardziej solidnych płatniczo województw. Nie przybywało tam szczególnie nowych osób, które nie płacą, ale wcześniejsi dłużnicy zauważalnie powiększyli swoje nieuregulowane zobowiązania. O ok. 10 proc. podwyższyły się niespłacane długi mieszkańców Podlasia i Lubelszczyzny, a w Świętokrzyskiem i na Opolszczyźnie było to po ok. 11 proc. Trudno jednak o zacieranie się różnic pomiędzy lepiej regulującą zobowiązania Polską Wschodnią, a mniej rzetelną Polską Zachodnią, bo i w zachodniej części kraju sytuacja się pogorszyła.

Pozycję lidera w zestawieniu na rozpowszechnienie problemów finansowych wzmocniło województwo lubuskie. Liczba niesolidnych dłużników doszła tu do 113 osób na 1000 pełnoletnich mieszkańców, a kwota zaległości wzrosła o ponad 11 proc. Powyżej średniej podwyższyła się też suma nieopłacanych zobowiązań mieszkańców woj. zachodniopomorskiego, które ma 111 niesolidnych dłużników na 1000 mieszkańców) i pomorskiego (101). Ale sporo długów przybyło też na Warmii i Mazurach, choć region sąsiaduje z solidnym Podlasiem, liczba nierzetelnych dłużników na 1000 pełnoletnich mieszkańców sięga tu 106 i jest o 45 osób wyższa niż na Podlasiu. Warmińsko-mazurskie ma w tej kategorii, za lubuskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim, czwartą pozycję ex equo wraz z kujawsko-pomorskim.

Kolejny raz mieszkańcy Podkarpacia okazują się osobami najsolidniej pochodzącymi do swoich finansów. Spora różnica w stosunku do innych regionów, ale również potwierdzenie wysokiej pozycji mieszkańców podkarpackiego w innych tego typu zestawieniach, każe szukać w przyczyny gdzie indziej niż tylko w suchej statystyce, w której zawsze ktoś jest pierwszy. To przede wszystkim duży rozsądek mieszkańców Podkarpacia i nasze racjonalne podejście do osobistych i rodzinnych finansów. Trzeba przy tym pamiętać, że w naszym regionie wynagrodzenia, ale również emerytury i renty, należą do najniższych w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyższe koszty życia pogorszyły stan finansów Polaków. Na tle kraju Podkarpacie najsolidniej spłaca długi - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto