Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast 220 tys. zł zwrotu podatku VAT, firma z Podkarpacia musi dopłacić 262 tys. zł. Sprawę wychwycili analitycy KAS

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Po czynnościach sprawdzających przeprowadzonych przez analityków KAS, firma z Podkarpacia zamiast 220 tys. zł zwrotu podatku VAT,  musi dopłacić 262 tys. zł.
Po czynnościach sprawdzających przeprowadzonych przez analityków KAS, firma z Podkarpacia zamiast 220 tys. zł zwrotu podatku VAT, musi dopłacić 262 tys. zł. Canva
Dzięki skutecznym czynnościom analitycznym i sprawdzającym Podkarpacka KAS zapobiegła zawyżeniu podatku VAT do odliczenia w wysokości ponad 482 tys. złotych. Zamiast nienależnego zwrotu VAT w wysokości ponad 220 tys. złotych, podatnik złożył korektę deklaracji JPK (jednolity plik kontrolny) wykazując ponad 262 tys. złotych do wpłaty.

Podkarpacka KAS weryfikuje rozliczenia podatkowe badając w szczególności wykazane w deklaracjach zwroty podatku od towarów i usług (VAT). Prawidłowość tych rozliczeń najczęściej analizowana jest przez urzędy skarbowe w ramach czynności analitycznych i sprawdzających.

- Dzięki zaawansowanym czynnościom analitycznym i skutecznym działaniom jednego z urzędów skarbowych podkarpackiej KAS stwierdzono nieprawidłowości w rozliczeniu VAT. Wynikały one z błędnego odliczenia podatku naliczonego z faktury końcowej w ramach zakupu rozliczanego z faktur zaliczkowych. W trakcie czynności sprawdzających urząd skarbowy zakwestionował zwrot VAT przekraczający 220 tys. zł wykazany z tytułu rozliczenia końcowego - informuje podkom. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Jak dodaje:

- Podatnik zgodził się z ustaleniami urzędu skarbowego i skorygował deklarację VAT-7, w efekcie wykazując kwotę do wpłaty w wysokości ponad 262 tys. złotych.

Jak przypomina podkarpacka KAS, zaliczka dotycząca zakupu, co do zasady, stanowi częściową zapłatę ceny za nabywany produkt, towar czy usługę. Płatności takiej dokonuje się przed realizacją transakcji. Natomiast już po realizacji transakcji zaliczkowa wpłata podlega zaliczeniu na poczet ceny przedmiotu zakupu.

Wpłacona zaliczka podlega udokumentowaniu fakturą. Należy ją wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy i nie wcześniej niż 60. dnia przed jej otrzymaniem Jeżeli faktura zaliczkowa nie obejmuje całej zapłaty, to sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi zobowiązany jest wystawić fakturę końcową, która stanowi ostateczne rozliczenie danej transakcji. W fakturze końcowej sumę wartości towarów lub usług pomniejsza się o wartość otrzymanych części zapłaty, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących otrzymanie części zapłaty.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamiast 220 tys. zł zwrotu podatku VAT, firma z Podkarpacia musi dopłacić 262 tys. zł. Sprawę wychwycili analitycy KAS - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto