Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawe odkrycie historyczne obok zamku w Kormanicach w gm. Fredropol. Czy to ślady obozu tatarskiego? [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Ciekawe odkrycie historyczne obok zamku w Kormanicach w gminie Fredropol.
Ciekawe odkrycie historyczne obok zamku w Kormanicach w gminie Fredropol. Geoportal/WUOZ w Przemyślu
Ciekawie zarysowujący się narys fortyfikacji bastionowych, zapewne ziemnych, obok zamku w Kormanicach w gm. Fredropol odkryli specjaliści Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu. Trwają prace, które mają pomóc rozwiązać intrygującą zagadkę.

- W trakcie analizy mapy Fredropola, niedaleko od Zamku, zauważyliśmy w pobliżu, w cieniowaniu laserowym, ciekawie zarysowujący się narys fortyfikacji bastionowych, zapewne ziemnych. W tym miejscu znajduje się las, co sprawia, że na ortofotomapach nie widać ukształtowania terenu - opisuje Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Po wykonanej przez specjalistów analizie najstarszych map wojskowych i mapy z 1895 r., a także opisu na historycznej „mapie wojskowej” (Mapa Miega 1779-1783) przy zaznaczonym narysie umocnień: „ Alte Schanz” spowodowały, że eksperci postanowili szukać dalszych wyjaśnień w dokumentach.

- W tekstach historycznych, w kilku źródłach, opisano, że w pobliżu Zamku w Kormanicach (Fredropolu) w 1672 roku, w trakcie jednego z największych najazdów tatarskich na ziemi przemyskiej, w wyniku wojny z Turcją, znajdował się obóz tatarski, zwany koszem, z którego Tatarzy dokonywali napadów na okoliczne wsie. Można by przypuszczać, że odnaleziony ślad na mapie, to właśnie ten obóz tatarski - twierdzą eksperci WUOZ w Przemyślu.

Jednak informacje z karty KEZA (karta ewidencji zabytku archeologicznego) wskazują na zachowane fortyfikacje bastionowe w tym miejscu z dosyć dobrze widocznymi trzema bastionami, podana jest powierzchnia „fortecy” – 1,6 ha i jej wymiary: 150 na 130 metrów. W karcie zaznaczono, że od strony północnej i południowej zachowały się czytelne nasypy, prawdopodobnie po rawelinach. Zawarto także przypuszczenie, że fortyfikacje wybudowano staraniem Andrzeja Maksymiliana Fredry na początku drugiej połowy XVII w.

- Obie informacje są bardzo ciekawe i wymagają dalszych potwierdzeń w archiwach - zaznaczają specjaliści.

Więcej o zamku w Kormanicach w linku

Ciekawe odkrycie historyczne obok zamku w Kormanicach w gminie Fredropol.

Ciekawe odkrycie historyczne obok zamku w Kormanicach w gm. ...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto