Polski Ład. Rodzinny kapitał opiekuńczy [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Polski Ład. Rodzinny kapitał opiekuńczy - przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi ekspertów ZUS.
Polski Ład. Rodzinny kapitał opiekuńczy - przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi ekspertów ZUS. Pixabay
Udostępnij:
Publikujemy najczęstsze pytania dotyczące różnych aspektów Polskiego Ładu oraz odpowiedzi przygotowane przez ekspertów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym tekście sprawy dotyczące rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Spis treści

Polski Ład. Rodzinny kapitał opiekuńczy - gdzie i kiedy złożyć wniosek, w jakich sytuacjach przysługuje

 • W jaki sposób mogę złożyć wniosek o świadczenie?

  Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy i załączniki do wniosku można składać wyłącznie w postaci elektronicznej, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu [email protected] lub bankowości elektronicznej

 • Kiedy będę mogła złożyć wniosek o świadczenie?

  Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać od 1 stycznia 2022 r. czyli od dnia wejścia w życie ustawy. Wnioski można składać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesięcy do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesięcy. Jeśli złożysz wniosek w tym okresie przyznamy Ci świadczenie od 12. miesiąca życia dziecka. Jeśli złożysz wniosek po miesiącu, w którym dziecko ukończy 13 miesiąc życia, świadczenie będzie pomniejszone o 500 zł za każdy miniony miesiąc licząc od ukończenia przez dziecko 12. miesiąca.

 • Jak długo przysługuje świadczenie?

  Rodzinny kapitał opiekuńczy można otrzymać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc do ostatniego dnia miesiąca, w którym ukończy 35. miesiąc.

 • Czy we wniosku o rodzinny kapitał opiekuńczy muszę podać dane najstarszego dziecka w rodzinie?

  Tak. Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesięcy. Dlatego musisz nam podać we wniosku dane najstarszego dziecka w Twojej rodzinie.

Polski Ład. Rodzinny kapitał opiekuńczy - czy wysokość zależy od dochodów, czy również dla samotnych rodziców

 • Czy rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwać rodzicowi na drugie dziecko w sytuacji, kiedy jego pierwsze dziecko jest już pełnoletnie?

  Tak. Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje bez względu na wiek dziecka pierwszego. Pierwszym dzieckiem jest najstarsze dziecko w rodzinie bez względu na jego wiek. W przypadku dzieci urodzonych tego samego dnia, miesiąca i roku, które są najstarszymi dziećmi w rodzinie, pierwsze dziecko oznacza jedno z nich wskazane przez matkę lub ojca.

 • Czy wysokość rodzinnego kapitału opiekuńczego zależy od dochodu rodziny?

  Nie. Świadczenie przysługuje niezależnie od dochodów rodziny, jest także zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

 • Czy rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał na dzieci urodzone przed 1 stycznia 2022 r.?

  Tak. Prawo do świadczenia przysługuje także tym rodzicom, którzy już w dniu wejścia w życie ustawy, czyli w dniu 1 stycznia 2022 r. mają drugie i kolejne dzieci w wieku od 12 miesięcy do ostatniego dnia miesiąca w którym dziecko kończy 35 miesiąc. Rodzinny kapitał opiekuńczy będzie wówczas przysługiwał proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dziecko 35 miesiąca.

 • Czy samotni rodzice również mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy?

  O świadczenie może ubiegać się każda rodzina bez względu na stan cywilny rodziców – rodzice są w związku małżeńskim, rodzice pozostający w nieformalnych związkach, a także osoby samotnie wychowujące dzieci.

Polski Ład. Rodzinny kapitał opiekuńczy - gdzie znaleźć decyzję, gdzie złożyć odwołanie

 • Mam z żoną 12-miesięczne dziecko. Z poprzedniego małżeństwa mam 20-letniego syna. Czy w takiej sytuacji, możemy ubiegać się o świadczenie?

  Tak. Świadczenie będzie przysługiwać. Pana syn z poprzedniego małżeństwa jest wliczany do Pana rodziny i może go Pan wskazać we wniosku jako najstarsze dziecko w rodzinie.

 • Wspólnie z partnerem wychowujemy dwójkę dzieci z poprzednich związków. Mój syn ma 2 lata, zaś córka męża – 10. Czy będzie nam przysługiwało świadczenie?

  Nie. Świadczenie nie będzie przysługiwać na żadne ze wspólnie wychowywanych dzieci, ponieważ nie są Państwo małżeństwem i nie wychowują wspólnego dziecka.

 • Gdzie znaleźć decyzję o przyznaniu świadczenia?

  Informację o przyznaniu świadczenia rodzic otrzyma na profilu na PUE ZUS, także wtedy, gdy wniosek złożył przez bankowość elektroniczną lub portal [email protected]

 • Czy można odwołać się od decyzji?

  Od decyzji można odwołać się do Prezesa ZUS w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji. Od decyzji Prezesa ZUS przysługuje również skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego w ciągu 30 dni od doręczenia decyzji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Materiał oryginalny: Polski Ład. Rodzinny kapitał opiekuńczy [PYTANIA I ODPOWIEDZI] - Nowiny

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie