Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Posłowie z Podkarpacia w sejmowych komisjach i zespołach parlamentarnych [LISTA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Obrady Sejmu.
Obrady Sejmu. PAP/Paweł Supernak
Kilkoro posłów z województwa podkarpackiego zasiada w trzech stałych komisjach sejmowym. Inni w dwóch, jednej albo w żadnej. Dwoje posłów jest członkami aż jedenastu zespołach parlamentarnych, trzech posłów uczestniczy w pracach dziewięciu zespołów.

W obecnej kadencji Sejmu jest 29 komisji stałych. Tyle samo, co w poprzedniej. Zgodnie z sejmowym regulaminem poseł może być członkiem nie więcej niż dwóch komisji stałych. Jednak Prezydium Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, może wyrazić zgodę na to, aby poseł był członkiem trzech komisji stałych. Udział w komisji to oczywiście dodatkowe wynagrodzenia dla parlamentarzysty, ale przede wszystkim więcej pracy.

Komisje zajmują się węższą tematyką niż cały Sejm, np. kwestiami obrony narodowej czy zdrowia. Uczestniczą w pracach nad projektami ustaw, opinią je. Zazwyczaj trafiają do nich posłowie mający merytoryczną wiedzę w danej dziedzinie.

Posłowie z Podkarpacia pracują w trzech, dwóch albo jednej komisji. Czworo posłów nie jest członkami żadnych komisji. Wśród nich troje jest członkami rządu i z tego wynika brak przynależności do komisji. To minister sprawiedliwości Marcin Warchoł (Suwerenna Polska), Anna Schmidt (Prawo i Sprawiedliwość) wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz Rafał Weber (Prawo i Sprawiedliwość) wiceminister infrastruktury.

Sejmowa większość do żadnej komisji nie dopuściła Zbigniewa Ziobro (Suwerenna Polska), byłego ministra sprawiedliwości.

Teresa Pamuła i F. Kapinos (oboje Prawo i Sprawiedliwość) należą do aż jedenastu zespołów parlamentarnych. Do dziewięciu Piotr Babinetz, Tadeusz Chrzan i Kazimierz Gołojuch (wszyscy Prawo i Sprawiedliwość). To rekordziści pod tym względem.

Do jakich komisji należą posłanki i posłowie z Podkarpacia? Szczegóły:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Posłowie z Podkarpacia w sejmowych komisjach i zespołach parlamentarnych [LISTA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto