Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poszukiwane są archiwalne fotografie wyjątkowego nagrobka z cmentarza w Nowym Bruśnie [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Muzealnicy szukają archiwalnych zdjęć nagrobnej rzeźby św. Marii Magdaleny z cmentarza w Nowym Bruśnie.
Muzealnicy szukają archiwalnych zdjęć nagrobnej rzeźby św. Marii Magdaleny z cmentarza w Nowym Bruśnie. Muzeum Kresów w Lubaczowie
Muzeum Kresów w Lubaczowie poszukuje archiwalnych zdjęć, które przedstawiają kamienną figurę św. Marii Magdaleny na nagrobku małżeństwa Lichańskich z lat 80. XIX w Nowym Bruśnie. Muzealnicy twierdzą, że jest to zabytek "pod wieloma względami unikatowy".

Dobiegają końca prace konserwatorskie przy dwóch nagrobkach z cmentarza w Zespole Cerkiewnym w Nowym Bruśnie. Prowadzone są one przez Muzeum Kresów w Lubaczowie, we współpracy ze studentami oraz pracownikami Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu. Obecnie figura posiada pewne braki, muzealnicy chcą ustalić jej pierwotny wygląd.

- Figura najpewniej św. Marii Magdaleny na nagrobku małżeństwa Lichańskich z lat 80. XIX wieku to zabytek, w kontekście całej sztuki kamieniarskiej ośrodka w Bruśnie Starym, pod wieloma względami unikatowy. Zależy nam, aby, na tyle na, ile to możliwe, odtworzyć kamienne elementy, które na skutek czynników atmosferycznych w ostatnich latach odpadły. Szczególnie istotne jest to w wypadku twarzy świętej, której brakuje obecnie fragmentu nosa, policzka, ust oraz podbródka. Nie uda się nam tego zrobić bez materiału porównawczego, czyli archiwalnych zdjęć pomnika - informuje Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Muzealnicy poszukują także fotografii, które ukazywałyby jaki atrybut święta trzymała w dłoniach, co pozwoliłoby także na jej jednoznaczną identyfikację. Pojawiają się opinie, że jest to rzeźba inne świętej.

Ponadto archiwalne zdjęcia całego pomnika pozwolą wyjaśnić kwestie pierwotnego posadowienia figury. Dzisiaj pomnik nie posiada jednej z części podstawy.

Osoby posiadające archiwalne zdjęcia rzeźby mogą je wysłać na adres e-mail: [email protected] albo poprzez stronę muzeum na Facebooku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poszukiwane są archiwalne fotografie wyjątkowego nagrobka z cmentarza w Nowym Bruśnie [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto