MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pożar na Połoninie Caryńskiej: Szybka reakcja turystów i służb ratunkowych ograniczyła straty

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Dzisiejszy (wtorek) przykry widok Połoniny Caryńskiej.
Dzisiejszy (wtorek) przykry widok Połoniny Caryńskiej. Mirosław Piela - Przewodnik Bieszczadzki
W Bieszczadzkim Parku Narodowym doszło do pożaru, który zniszczył 1,46 ha Połoniny Caryńskiej. Na szczęście, dzięki szybkiej reakcji turystów i służb ratunkowych, nie odnotowano większych strat przyrodniczych.

Turystyczne czujność ratuje Bieszczady

Dzięki czujności i szybkiej reakcji turystów z Niepołomic, którzy przebywali na Tarnicy, pożar został zgłoszony do Państwowej Straży Pożarnej w Ustrzykach Dolnych.

- Siedzieliśmy z żoną na Tarnicy, spędzaliśmy czas na szczycie, robiliśmy zdjęcia i nagle zauważyliśmy dym w oddali. Mamy zdjęcia dokładnie z godz. 17.56, na których nie ma ani śladu dymu, a o godz. 18.20 widać już wielkie zadymienie - relacjonuje nasz rozmówca.

Turystyczna para, mimo że po raz pierwszy odwiedzała Bieszczady, pamiętała o znakach informujących o obowiązku zgłaszania podejrzenia pożaru.

Płonie Połonina Caryńska.OSP KSRG Lutowiska

Skuteczna akcja gaśnicza

Paliła się południowa strona połoniny, blisko najwyższego szczytu, w sąsiedztwie szlaku turystycznego. Akcję gaśniczą utrudniał wiatr, ale dzięki współpracy 91 ratowników z różnych jednostek i wykorzystaniu quadów oraz drona, udało się szybko opanować sytuację.

- Jesteśmy pierwszy raz w Bieszczadach, kompletnie nie wiedzieliśmy, jaka to góra. Podaliśmy więc ratownikom informacje, skąd patrzymy i w którym kierunku - opowiada mężczyzna.

Dzisiejszy (wtorek) przykry widok Połoniny Caryńskiej.Mirosław Piela - Przewodnik Bieszczadzki

Regeneracja Połoniny Caryńskiej po pożarze

Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego spodziewa się szybkiego odrodzenia roślinności, podobnie jak to miało miejsce po pożarze w 1994 roku.

- Trzydzieści lat temu w 1994 roku, po pożarze praktycznie w tym samym miejscu Połoniny Caryńskiej, roślinność dość szybko się zregenerowała z uwagi na mało uszkodzone części podziemne. Skutki obecnego pożaru będą obserwowane w kolejnych miesiącach - zapowiedział BdPN.

Dzisiejszy (wtorek) przykry widok Połoniny Caryńskiej.Mirosław Piela - Przewodnik Bieszczadzki

Apel o przestrzeganie przepisów ppoż

Dyrekcja BdPN apeluje do odwiedzających o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych. Używanie otwartego ognia jest zabronione na terenie parku narodowego, a nonszalanckie wyrzucanie niedopałków stanowi wykroczenie.

- Cieszymy się, że tak późno weszliśmy na Tarnicę – dodaje mężczyzna, który wraz z żoną podniósł alarm. – Może dzięki szybkiej reakcji służb udało się uratować hektar połonin i zwierzęta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto