MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu odsłonięto mural węgierskiego generała Arpáda Tamásy von Fogarasna [ZDJĘCIA, WIDEO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
od 12 lat
Na ścianie kamienicy przy ul. Chrobrego w Przemyślu, na os. Winna Góra, odsłonięto mural przedstawiający węgierskiego generała 23 Dywizji Piechoty Arpáda Tamásy von Fogarasna, który bronił przemyskiej twierdzy w czasie II oblężenia, w latach 1914 - 1915.

Dużych rozmiarów mural znajduje się na kamienicy tuż przy punkcie widokowym na Winnej Górze w Przemyślu. Przedstawia węgierskiego generała 23 Dywizji Piechoty Arpáda Tamásy von Fogarasna, który bronił przemyskiej twierdzy w czasie II oblężenia, w latach 1914-1915. Obok jest również rysunek moździerza.

- Gen. Arpada Tamasy, który tak naprawdę był zastępcą dowódcy Twierdzy Przemyślu, dowodził wszystkimi wypadami. 23 Dywizja Piechoty Honvedu poniosła największa straty. W ostatnim wypadzie na Mościska, praktycznie została rozbita. Ten mural poświęcamy żołnierzom węgierskim, którzy stacjonowali w Twierdzy Przemyśl - mówi Mirosław Majkowski, przew. Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

Autorem muralu jest jarosławski artysta Eliasz Dyrow. "Odsłonięcie" dzieła miało nietypowy przebieg. Konsul generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, Karolina Cynkar ze ZGFTP oraz M. Majkowski domalowali niektóre, drobne elementy muralu.

- W Przemyślu jest wiele elementów nawiązujących do Węgrów, ten jest kolejnym. Jest miło, że po ponad 100 latach mieszkańcy Przemyśla nadal pamiętają o Węgrach - mówi węgierski konsul Tibor Gerencsér.

Mural jest jednym z trzech, który realizowany jest w ramach Szlaku Murali Twierdzy Przemyśl, jednego z elementów projektu „Razem Zmieniamy Przemyśl”. Kilka dni temu odsłonięto mural na ścianie kamienicy przy ul. Słowackiego, który przedstawia postać Żyda i nawiązuje do społeczności żydowskiej, która w czasach I wojny światowej w sporej liczbie zamieszkiwała w Przemyślu. Przy ul. Rzecznej powstaje trzeci mural, wkrótce zostanie odsłonięty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Przemyślu odsłonięto mural węgierskiego generała Arpáda Tamásy von Fogarasna [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto