Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu odsłonięto pierwszy z trzech historycznych murali nawiązujący do Twierdzy Przemyśl [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Pierwsze dzieło z serii Szlaku Murali Twierdzy Przemyśl powstało na ścianie kamienicy przy ul. Słowackiego w Przemyślu.
Pierwsze dzieło z serii Szlaku Murali Twierdzy Przemyśl powstało na ścianie kamienicy przy ul. Słowackiego w Przemyślu. Norbert Ziętal
Odsłonięty w środę mural na elewacji kamienicy przy ul. Słowackiego 29 w Przemyślu prezentuje mieszkańca tego miasta wyznania mojżeszowego. To przypomnienie, że w czasach Twierdzy Przemyślu, czyli okresie przed i po I wojnie światowej, Żydzi stanowili znaczący odsetek ludności miasta.

Autorem muralu jest artysta Eliasz Dyrow. Kamienica, na której powstało działo została wybudowana około 1905 roku. Należała do Nathana Teicha, a następnie Samuela Schreibera narodowości hebrajskiej. W pobliżu kamienicy znajduje się synagoga. W Przemyślu obecnie powstają również dwa inne murale historyczne. Na kamienicy przy ul. B. Chrobrego 58 oraz na ścianie bloku przy ul. Rzecznej 10. Wykonawcą prac malarskich jest artysta Eliasz Dyrow z Jarosławia, który ma na swoim koncie liczne prace malarskie oraz rzeźby.

- W Internecie już pojawiły się pytania, co Żyd ma wspólnego z Twierdzą Przemyśl? 30 proc. ludności Przemyśla przed II wojną światowa, to byłą społeczność żydowska. Nie każdy mural z tej serii musi się kojarzyć z fortami, wojskiem. W twierdzy była również ludność cywilna, która cierpiała głód, choroby. W oblężonej twierdzy zostało 30 tys. cywilów. Znajdujemy się przy ul. Słowackiego, przy której znajduje się kirkut, na którym byli chowani polegli lub zmarli z ran żołnierze żydowscy - mówi Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

Realizowany przez Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl projekt zakłada wytyczenie trzech szlaków tematycznych: „Szlak murali Twierdzy Przemyśl”, „Szlak obiektów miejskich Twierdzy Przemyśl” „Szlak cmentarzy wojennych Twierdzy Przemyśl” oraz wykonanie interaktywnej mapy ze szlakami tematycznymi, oraz film promujący realizowany projekt.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Przemyślu odsłonięto pierwszy z trzech historycznych murali nawiązujący do Twierdzy Przemyśl [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto