18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przemyśl: 5 września na Zamku "Chopin jakiego nie znacie"

Łukasz Solski
Kameraliści Rzeszowscy
Kameraliści Rzeszowscy Materiały prasowe
Dwusetna rocznica urodzin największego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina skłoniła Sejm Rzeczypospolitej Polskiej do ogłoszenia roku 2010 Rokiem Fryderyka Chopina. Rok Chopinowski to ogromna szansa na promocję polskiej kultury i sztuki.

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK rozpoczyna nowy sezon artystyczny od koncertu, który poświęcony jest właśnie temu przedstawicielowi muzyki okresu romantyzmu, nazywanego często poetą fortepianu.

"Chopin jakiego nie znacie" to nowy projekt kwintetu smyczkowego Kameraliści Rzeszowscy. Główną ideą tego przedsięwzięcia jest zaprezentowanie słuchaczom Koncertu f-moll op. 21 Fryderyka Chopina w wersji kameralnej na fortepian i kwintet smyczkowy. Projekt realizowany jest z udziałem wsparcia finansowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego (Mecenat Kulturalny 2010).

W pierwszej części koncertu wykonane zostaną dwie sonaty z cyklu 6 Sonat a`quattro G. Rossiniego na dwoje skrzypiec, wiolonczele i kontrabas. W części drugiej Koncert f-moll op. 21 F. Chopina, który wykonywany będzie przez pianistę Piotra Kościka oraz towarzyszący mu kwintet smyczkowy Kameraliści Rzeszowscy. Pomysł wykonywania Koncertu fortepianowego f-moll w kameralnym składzie może dziwić, ale sięga czasów samego Chopina. To właśnie w takiej wersji, na fortepian z kwintetem lub kwartetem smyczkowym, wykonywał go kompozytor w salonach warszawskiej arystokracji. Błyskotliwy i uczuciowy zarazem Koncert f-moll należy do najbardziej ulubionych utworów zarówno dla wykonawców jak i słuchaczy. Każdy takt tej muzyki od razu zapada w pamięć, jak chociażby przepiękne, nokturnowo - liryczne Larghetto napisane pod wpływem uczucia Chopina do Konstancji Gładkowskiej, czy taneczne rondo oparte na rytmach kujawiaka i mazura.

Koncert poprzedzony będzie prelekcją, która zaznajomi słuchaczy z wykonywanymi utworami, historią ich powstania oraz sylwetkami kompozytorów, a także dostarczy publiczności informacji o obchodzonym „Roku Chopinowskim”. Prelekcję poprowadzi Łukasz Rusin - pedagog Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie, a także wykładowca w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego stale współpracujący z Filharmonią Rzeszowską.

Piotr Kościk urodził się w 1987r. w Rzeszowie. Pierwsze lekcje fortepianu w wieku 7 lat otrzymał od Joanny Dworakowskiej w Zespole Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie. Od 2006 r. jest studentem Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu w klasie fortepianu prof. Olega Maisenberga. W roku 2004 był finalistą Ogólnopolskich Przesłuchań Klas Fortepianu w Krakowie. W roku 2005 otrzymał wyróżnienie na międzynarodowym Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu. W październiku 2008 r. zajął 2 miejsce na „International Competition for Young Musicians in Eschede”. W 2009 roku drogą konkursową, jako jeden z trzech pianistów otrzymał stypendium Maschmann-Stiftung w Linzu. W tym samym roku został zwycięzcą międzynarodowego konkursu 9 Klavierpodium der Jugend w Monachium oraz otrzymał nagrody specjalne w tym za najlepsze wykonanie sonaty klasycznej. Za sukcesy pianistyczne został laureatem nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca oraz otrzymał stypendium Prezesa Rasy Ministrów Marka Belki. W lutym 2008 roku wystąpił z Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej wykonując Koncert Fortepianowy Liszta Es-dur. Współpracując z Towarzystwem Chopinowskim w Wiedniu był solistą XXIV i XXV Chopin Festival w Kartause - Gaming w Austrii. Piotra Kościuka czekają koncerty w Niemczech, Austrii, Holandii i Czechach (na festiwalu Chopinowskim w Marienbad).

Kwintet smyczkowy Kameraliści Rzeszowscy tworzą koncertmistrzowie i soliści orkiestry Filharmonii im. A. Malawskiego w Rzeszowie: skrzypkowie Robert Naściszewski i Orest Telwach, altowiolista Piotr Gajda, wiolonczelistka Anna Naściszewska i kontrabasista Sławomir Ujek. Dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu i swojej mobilności postrzegani są w naszym regionie, jako elitarny zespół kameralny. Znani z licznych udanych solistycznych dokonań – występowali podczas wielu koncertów festiwalowych, kameralnych i symfonicznych m.in. w ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Wiolinistycznego im. B. Hubermana w Częstochowie, a ostatnio podczas XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu „Tydzień Talentów” w Tarnowie / Kąśnej Dolnej. Koncertowali w sali dużej Filharmonii Rzeszowskiej, Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, w Auli Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, a każdy występ zespołu spotykał się z sympatią i ogromnym zainteresowaniem słuchaczy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przemyśl: 5 września na Zamku "Chopin jakiego nie znacie" - Przemyśl Nasze Miasto

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto