Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przemyśl - kolejny po Jaśliskach przystanek Podkarpackiego Szlaku Filmowego. Na inauguracji wiele atrakcji, m.in. koncert grupy Tołhaje

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Mat. prasowe/ Podkarpacka Komisja Filmowa
Po ubiegłorocznej inauguracji Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Jaśliskach przyszedł czas na drugi przystanek - tym razem w Przemyślu. To kolejne ukochane przez filmowców miasto w naszym województwie. Tu kręcone były m.in. takie produkcje jak "Ułaskawienie" Jana Jakuba Kolskiego, „Kronika wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy, a ostatnio "Śubuk" Jacka Lusińskiego.

- Na kulturalnej mapie Podkarpacia twórczość filmowa zyskuje coraz większe znaczenie. Powstawały tu produkcje, które niejednokrotnie okazywały się kultowymi. Przyszedł czas, by wytyczyć Podkarpacki Szlak Filmowy - tak przed ubiegłoroczną inauguracją w Jaśliskach mówiła Marta Kraus, szefowa Podkarpackiej Komisji Filmowej.

Przypomnijmy. Filmowa historia Jaślisk jest wyjątkowa. Ta mała podkarpacka miejscowość na przestrzeni lat przyciągnęła swymi walorami wielu filmowców. Niepowtarzalny klimat i atrakcyjność beskidzkiej wsi stały się tłem historii prezentowanych na wielkim ekranie na całym świecie. Kręcone tu były np. "Twarz" w reż. M. Szumowskiej, kandydat do Oscara - "Boże Ciało" J. Komasy, czy "Wino truskawkowe" D. Jabłońskiego.

Drugi etap szlaku wytyczony został w Przemyślu.

- Także i to miasto pokochali filmowcy z Polski i świata. Za jego wyjątkową architektoniczną duszę - tłumaczy Jagoda Mazepa z Podkarpackiej Komisji Filmowej. - Przemyśl wielokrotnie grał w filmach i serialach telewizyjnych, także w tych reżyserowanych przez wybitnych artystów. W gronie tych produkcji znajdują się takie tytuły, jak chociażby „Kronika wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy czy popularny serial HBO „Wataha”.

To tu powstawał serial TVP 1 "Dziewczyny ze Lwowa", "Ułaskawienie Jana Jakuba Kolskiego, a ostatnio gościliśmy na planie filmu "Śubuk" - najnowszym dziele producentów „Carte Blanche", „Ostatniej Rodziny" i nominowanego do Oscara „Bożego Ciała".

- Miasto zostało wybrane z powodu walorów estetycznych. Chciałem umiejscowić historię w niedużej aglomeracji. W mieście, w którym, jeśli odwróci się kamerę w jedną stronę, mamy stare kamienice mogące grać lata 80 i 90 - te, a kiedy odwróci się ją w drugą, mamy już 2009 r. Przemyśl jest fajny w obrazku a to ogromny walor. Kolejny aspekt - naprawdę pomocne miasto, a to się przełożyło na pracę - tłumaczył nam reżyser Jacek Lusiński.

Na inaugurację przystanku w Przemyślu 10 i 11 lipca przygotowywane są atrakcje dla gości.

W programie m.in. dwie wyjątkowe premiery filmów, połączone ze spotkaniami z reżyserami: „Żużel” (reż. Dorota Kędzierzawska) i „Przemyśl. Złamane marzenia” (reż. Tomasz Magierski). Zaplanowany jest koncert zespołu Tołhaje, twórców klimatycznej muzyki do serialu „Wataha”. Ponadto projekcja filmów z Przemyślem w tle, lub nawet w roli głównej - „Zawiłości uczuć” (reż. L. Jeannot, 1975), „Kronika wypadków miłosnych” (reż. A. Wajda, 1986) i „Ułaskawienie” (reż. J. J. Kolski, 2018). Będzie też „Stop! Przewodnik czeka” czyli zwiedzanie miasta z mapą Podkarpackiego Szlaku Filmowego, a także rekonstrukcja planu filmowego na przemyskim Rynku z udziałem aktorów i „Filmowy Przemyśl” - prelekcja Grażyny Bochenek.

Wydarzenie odbywać się będzie w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Centrum Kulturalnym oraz na Rynku. Organizatorami są: Podkarpacka Komisja Filmowa, Miasto Przemyśl, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Centrum Kulturalne w Przemyślu i WDK w Rzeszowie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto