Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przemyśl - miasto z niedźwiedziem w herbie

Redakcja
Herb Przemyśla
Herb Przemyśla
Herby miejskie są z nami od zawsze, ale właściwie co o nich wiemy? Jak powstały, jakie jest ich znaczenie symboliczne, dlaczego akurat są takie, a nie inne?

Posiadający prawie siedemsetletnią historię herb Przemyśla jest jednym z najstarszych polskich herbów miejskich. Jego początki związane są z uzyskaniem przez miasto przywileju lokacyjnego na prawie magdeburskim i powstaniem w 2. poł. XIV w. kancelarii miejskiej - wystawiane przez nią dokumenty wymagały bowiem uwierzytelnienia pieczęcią z elementem identyfikującym właściciela (herbem).

Herb Przemyśla zachowuje podstawowe reguły heraldyki: na tarczy, posiadającej -jak zwykle bywało w herbach miast królewskich -błękitne tło znajduje się czarny niedźwiedź, nad jego grzbietem- złoty krzyż kawalerski. Sylwetkę niedźwiedzia można spotkać w herbach wielu miast, m.in. Berna i St. Gallen (Szwajcaria), Berlina, Bernau, Sandersieben (Niemcy), Jarosławia nad Wołgą, Nowogrodu Wielkiego (Rosja). Niedźwiedź w herbie Przemyśla prawdopodobnie pochodzi ze średniowiecznych bestiariuszy (ksiąg zwierząt), w których symbolizował moc I waleczność. Podobne pochodzenie (bestiariusze) mają również herby innych miast polskich (np. Warszawy "Lublina).

Po II wojnie, dopiero w związku z obchodami Tysiąclecia Polski oficjalnie, na bazie opinii heraldyków, ustalono, że tarcza herbu winna mieć błękitne pole, po którym kroczy czarny (nie brunatny) niedźwiedź, nad nim zaś widnieje złoty krzyż kawalerski. Ten wygląd herbu został oficjalnie przyjęty uchwałą Miejskiej Rady Narodowej z 5 II 1979 roku.

Kształt obecnego wizerunku herbu Przemyśla powstał po transformacji ustrojowej, na mocy uchwały Rady Miejskiej Miasta Przemyśla z 7 VI 1991 r. Herb przedstawia czarnego, kroczącego w heraldyczne prawo niedźwiedzia na błękitnym polu, nad nim złoty krzyż kawalerski na trójkątnej tarczy. Wzdłuż tarczy w dolnej części znajduje się napis LIBERA REGlA CIVITAS (WOLNE KRÓLEWSKIE MIASTO).

Źródło: muzeum.przemysl.pl/Jacek Błoński

Jeśli posiadasz więcej informacji o przemyskim herbie, teksty lub opracowania, zdjęcia lub grafiki, zapraszamy do kontaktu, wszystkie nadesłane materiały zostaną opublikowane. Nasz adres: [email protected]

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam **

swój artykuł

lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę?
Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę?
Poinformuj nas**!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto