Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przywracanie oryginalnej kolorystki portalu w Kaplicy Drohojowskich w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Konserwatorzy przywracają estetykę portalu z Kaplicy Drohojowskich w archikatedrze w Przemyślu.
Konserwatorzy przywracają estetykę portalu z Kaplicy Drohojowskich w archikatedrze w Przemyślu. Beata Kot/WUOZ w Przemyślu
Konserwatorzy przywracają estetykę portalu z Kaplicy Drohojowskich w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, z czasu dekoracji ścian wykonanej przez Tadeusza Popiela.

W Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w rwają prace przy restauracji Kaplicy Drohojowskich.

Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków zaprezentował fotografie dokumentujące stan prac konserwatorskich związanych z odsłonięciem spod przemalowań warstw wtórnych, zabezpieczeń i wzmocnień elementów portalu kaplicy.

- Konserwatorzy przywracają estetykę portalu z czasu dekoracji ścian wykonanej przez Tadeusza Popiela. Robią to z wielką dbałością o szczegóły, bazując na materiałach pomocniczych, zdjęciach archiwalnych i poprzez analogie. Zaproponowali rozwiązanie artystyczne i wykonali próbki barwne do akceptacji komisji - informuje Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu.

Jak dodaje:

- Zależy nam, aby efekt końcowy był piękny. Niedługo prace zostaną ukończone i będzie rozmontowane potężne rusztowanie. Wówczas odsłonięty zostanie cały portal, i ciężko będzie sobie wyobrazić jak proces konserwacji był trudny, czasochłonny i precyzyjny.

Kaplica Drohojowskich, obecnie kaplica Najświętszego Sakramentu, znajduje się obok zakrystii. Znajdują się tutaj freski Stanisława Stroińskiego z początku XVIII wieku. W ołtarzu piękne XVII – wieczne srebrne cyborium (tabernakulum) i starodawny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zwany "Matką Boską Mansjonarską”, bo mieścił się w ołtarzu bractwa Mansjonarzy. Wejście do kaplicy otacza piękny renesansowy portal z czarnego marmuru, obudowany poniżej barokową oprawą z drzewa. Przy nim trwają prace.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przywracanie oryginalnej kolorystki portalu w Kaplicy Drohojowskich w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto