MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Radna miejska Przemyśla prowadziła auto, mając 1,5 promila alkoholu w organizmie. Policja zatrzymała ją do kontroli

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Pijani kierowcy są ogromnym zagrożeniem na polskich drogach. Zdjęcie ilustracyjne.
Pijani kierowcy są ogromnym zagrożeniem na polskich drogach. Zdjęcie ilustracyjne. Canva
Być może tylko dzięki obywatelskiej postawie świadka nie doszło do kolejnej tragedii na drodze spowodowanej przez nietrzeźwego kierowcę. Po zawiadomieniu do dyżurnego komendy, przemyska policja zatrzymała kierującą autem. Okazało się, że kobieta ma 1,5 promila alkoholu w organizmie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że to radna miejska Przemyśla.

- Pani (...) została zatrzymana przez policję, gdy nietrzeźwa prowadziła samochód. Nie była to rutynowa kontrola typu "trzeźwy poranek", lecz policjanci otrzymali konkretne informacje o kierującym autem, które dziwnie, przysłowiowym wężykiem, poruszało się po drodze - poinformowała nas w niedzielę mieszkanka Przemyśla.

Według informacji naszej Czytelniczki, zatrzymana w Żurawicy przez policję osoba wracała ze znanej miejscowości turystycznej w powiecie jarosławskim, ponad 40 km od Żurawicy, w tym po ruchliwej, obfitującej w przejścia dla pieszych, drodze krajowej 77.

Do zdarzenia miało dojść kilka dni przed przekazaniem nam w niedzielę informacji przez Czytelnika. Przez jakiś czas udawało się ją utrzymać w tajemnicy. Nie pojawiła się żadna wzmianka, choćby pochwalająca postawę osoby, która powiadomiła policję o dziwnie poruszającym się samochodzie. Takie newsy często są publikowane, np. we wtorek 2 lipca, lubaczowska komenda przekazała na swojej stronie internetowej podobną informację o policjancie, który po służbie zatrzymał pijanego kierowcę, 43-letniego mieszkańca Horyńca-Zdroju, który - jak się później okazało - miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie.

- Sprawa radnej przemyskiej wyszła na jaw dopiero gdy ta pani złożyła rezygnację z członkostwa w partii politycznej i klubie radnych Rady Miejskiej w Przemyślu. Wtedy pojawiły się pytania o powody takiej decyzji. Zaskakującej, bo niemal na początku kadencji - mówi nasza Czytelniczka.

To nieoficjalne i niepotwierdzone dane.

- Do mnie nie dotarły żadne oficjalne informacje w tej sprawie. Jeśli dotrą i się potwierdzą, to oczywiście podejmiemy odpowiednie działania - mówi szef klubu radnych i lokalnych struktur partii, do której należy (lub należała) radna.

- Nie otrzymałem informacji o zmianie w składzie któregoś z klubów. O zdarzeniu z zatrzymaniem nietrzeźwej radnej również nie otrzymałem wiadomości - mówi Marcin Kowalski, przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu.

- 24 czerwca br. dyżurny przemyskiej komendy otrzymał zgłoszenie o kierującym samochodem osobowym, którego styl jazdy wskazywał na to, że może być pod wpływem alkoholu. Policjanci zatrzymali pojazd do kontroli. Okazało się, że kierująca samochodem była w stanie nietrzeźwości. Kobieta miała w organizmie około 1,5 promila alkoholu. W tej sprawie toczy się postępowanie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Przemyślu - informuje Nowiny asp. Joanna Golisz, oficer prasowy komendanta miejskiego policji w Przemyślu.

Jak przekazała nam prok. Małgorzata Taciuch-Kurasiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, stan zatrzymanej do kontroli kobiety nie pozwalał na przesłuchanie i przedstawienie jej zarzutów.

Radna wkrótce otrzyma wezwanie i najprawdopodobniej usłyszy zarzuty. Tego typu sprawy nie są skomplikowane. Jeśli nie zajdą jakieś szczególne okoliczności, postępowanie powinno się zakończyć po ok. dwóch miesiącach.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, czyli powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie, jest przestępstwem. Grozi za to kara pozbawienia wolności do 3 lat, kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (jeśli czyn był popełniony w warunkach recydywy). Od marca obecnego roku kierowcom, u których wykryto minimum 1,5 promila alkoholu, grozi konfiskata samochodu. Ponadto zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata, środek karny w wysokości od 5 tys. do 60 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej oraz 15 punktów karnych.

W przypadku skazania prawomocnym wyrokiem, także za jazdę w stanie nietrzeźwości, radny traci mandat.

Wielokrotnie próbowaliśmy się skontaktować z radną. Dzwoniliśmy, wysłaliśmy SMS z informacją, w jakiej sprawie chcemy się kontaktować, oraz wiadomości przez messengera, na osobisty profil i stronę radnej na Facebooku. Bez skutku.

Do sprawy wrócimy.

od 7 lat
Wideo

Rusza Strefa Czystego Transportu w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Radna miejska Przemyśla prowadziła auto, mając 1,5 promila alkoholu w organizmie. Policja zatrzymała ją do kontroli - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto