Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Przemyśla wykonają grę mobilną na podstawie historii przemyskiej bohaterki Stefanii Podgórskiej [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Uczniowie II LO w Przemyślu - uczestnicy projektu - podczas zajęć w Archiwum Państwowym w Przemyślu.
Uczniowie II LO w Przemyślu - uczestnicy projektu - podczas zajęć w Archiwum Państwowym w Przemyślu. Archiwum Państwowe w Przemyślu
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu w ramach projektu edukacyjnego "Śladami historii - mobilne warsztaty literackie" przygotowują grę mobilną, która będzie oparta na historii Stefanii Podgórskiej. Bohaterki z Przemyśla, która w czasie II wojny światowej, przez 15 miesięcy ukrywała w swoim domu trzynastu Żydów.

To projekt organizowany przez Przemyską Bibliotekę Publiczną. W jego ramach zostały zaplanowane warsztaty programowania gry mobilnej na podstawie historii Stefanii Podgórskiej. Podstawą fabuły gry będzie powieść „Światło ukryte w mroku” Sharon Cameron, której premiera odbyła się w ubiegłym roku.

Dzisiaj licealiści, pod opieką nauczyciela Rafała Paśko, uczestniczyli w zajęciach w Archiwum Państwowym w Przemyślu.

- Uczestnicy projektu mogli zapoznać się z dokumentami dotyczącymi Przemyśla w okresie II wojny światowej w postaci oryginałów. Zobaczyli także prezentację przedstawiającą losy mieszkańców Przemyśla podzielonych rzeką San, która stanowiła granicę dwóch okupacji - opisuje przemyskie archiwum.

Podczas dalszych zajęć zobaczą stojący do dzisiaj budynek przy ul. Tatarskiej 3 w Przemyślu, w którym zaledwie 21-letnia Sfefania Podgórska, razem ze swoją kilkuletnią siostrą Heleną, przez 15 miesięcy ukrywały Żydów. Za takie działania Niemcy wymierzali tylko jedną karę - śmierć. Uczestnicy projekty obejrzą również wystawę archiwalnych fotografii Przemyśla, z okresu okupacji niemieckiej.

Wydarzenie to jest częścią projektu edukacyjnego "Śladami historii – mobilne warsztaty literackie", który ma na celu zainteresowanie młodzieży historią Przemyśla dotyczącą II wojny światowej oraz zwrócenie uwagi na doświadczenia i wybory życiowe rówieśników, którzy dorastali w czasach okupacji. Jest on również okazją do opowiedzenia o ludziach, dla których najważniejsze były takie wartości, jak: współczucie, tolerancja i odwaga.

Gry mobilne są coraz częściej wykorzystywane w działalności instytucji kulturalnych, w tym bibliotek, jako forma edukacji przez rozrywkę oraz sposób na motywowanie i aktywizowanie różnych grup uczestników.

Premiera gry zaplanowana jest na 9 października.
Projekt edukacyjny Śladami historii – mobilne warsztaty literackie, będący inicjatywą Przemyskiej Biblioteki Publicznej, dotowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Patriotyzm Jutra.

Więcej o Stefanii Podgórskiej w Wikipedii

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uczniowie z Przemyśla wykonają grę mobilną na podstawie historii przemyskiej bohaterki Stefanii Podgórskiej [ZDJĘCIA] - Przemyśl Nasze Miasto

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto