Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu zatrudnią "złotą rączkę". Fachowiec będzie pomagał seniorom w drobnych, domowych naprawach

Łukasz Solski
Łukasz Solski
123RF
Rada Miejska w Przemyślu jednogłośnie opowiedziała się za wdrożeniem programu "Złota Rączka dla Przemyskich Seniorów 70+". Inicjatywa zakłada pomoc w drobnych, domowych naprawach. W budżecie miasta zabezpieczono na ten cel 20 tys. złotych.

- Jeden z moich stałych klientów, starszy pan po 80, przyszedł do mnie do sklepu z ręką w gipsie. Opowiedział mi, że podczas prostej czynności, wymiany żarówki, upadł ze stołu i złamał rękę. Gdy zapytałem, dlaczego nie poprosił kogoś młodszego z rodziny, to ze łzami w oczach powiedział, że młodzi wyjechali, a on jest sam jak palec. Ta historia skłoniła mnie, aby pomóc seniorom, szczególnie tym, którzy zostali w naszym mieście sami

- powiedział pomysłodawca zatrudnienia w Przemyślu "złotej rączki", Bartłomiej Barczak, przedsiębiorca, radny Rady Miejskiej z ramienia Stowarzyszenia dla Przemyśla Regia Civitas.

Fachowiec naprawi cieknący kran

Program "Złota Rączka dla Przemyskich Seniorów 70+" polega na udzielaniu nieodpłatnej pomocy seniorom, w zakresie drobnych napraw domowych, to na przykład:

  • regulacja i uszczelnienie okien
  • naprawa przeciekających kranów
  • wymiana spłuczki WC
  • wymiana żarówek
  • montaż karniszy
  • obrazów
  • uchwytów

Fachowiec podłączy seniorowi pralkę, czy naprawi rolety okienne. "Złota rączka" nie naprawia sprzętu elektrycznego, nie wykonuje usług związanych z instalacją gazową bądź elektryczną. Senior nie może poprosić także o pomalowanie ścian, czy naprawę, która wynika np. z zadań wspólnoty mieszkaniowej.

Nie ma ograniczeń co do ilości zgłoszonych usterek. Senior musi być w mieszkaniu w momencie naprawy usterki. Ewentualne koszty związane z wymianą części, pokrywa osoba wzywająca fachowca.

Usterki części zgłaszają seniorki

Jak wynika z obserwacji pracowników Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej, gdzie trwa już druga edycja podobnego programu, częściej z pomocy złotej rączki korzystają seniorki. - Mam wrażenie, że panowie czasem wstydzą się przyznać, że nie potrafią czegoś naprawić, ale im dłużej trwa program, tym częściej panowie do nas dzwonią - mówi Natalia Richter z Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej.

- Regulamin pozwala nam przyjąć maksymalnie dwa zgłoszenia od tej samej osoby w ciągu roku, ale w wyjątkowych sytuacjach zdarzało nam się pomagać częściej. Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania, seniorzy, którzy korzystali z naszych usług w pierwszej edycji wracają, bo wiedzą, że jakość tych usług jest wysoka i można nam zaufać

- dodaje Richter.

Jak skorzystać z usług złotej rączki?

Seniorzy chcący skorzystać z programu muszą zadzwonić do Miejskiego Ośrodka Pomocy społecznej pod nr tel. 16 675 05 60 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 14:30 lub przyjść do MOPS-u osobiście. Pracownik weryfikuje wiek senior poprzez okazanie dokumentu ze zdjęciem. Senior otrzyma dane fachowca, który będzie zobowiązany wylegitymować się, a także termin naprawy.

W kasie magistratu w Przemyślu na realizację programu "Złota Rączka dla Przemyskich Seniorów 70+" zabezpieczono na ten rok 20 tysięcy złotych. Zatrudniona będzie osoba na pół etatu, która będzie do dyspozycji seniorów od poniedziałku do piątku po 4 godziny dziennie. Program powinien ruszyć w czerwcu.

Działa już punkt szczepień powszechnych w Przemyślu. Mieści ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto