Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ferie na Podkarpaciu. Oto zimowe atrakcje. Furorę robią lodospady w Rudawce Rymanowskiej, stoki narciarskie i wiele innych [ZDJĘCIA]

Marcin Trzyna
Marcin Trzyna
LODOSPADY W RUDAWCE RYMANOWSKIEJ

Cud natury na Podkarpaciu. Lodospady w Rudawce Rymanowskiej przyciągają turystów z całej Polski
LODOSPADY W RUDAWCE RYMANOWSKIEJ Cud natury na Podkarpaciu. Lodospady w Rudawce Rymanowskiej przyciągają turystów z całej Polski Krzysztof Kapica
Ferie na Podkarpaciu. Co warto zobaczyć zimą? Wybraliśmy te atrakcje, które warto zobaczyć w 2024 roku. Te miejsca potrafią zachwycić nawet najbardziej wymagających podróżników! Co warto zobaczyć zimą na Podkarpaciu? Niezwykłą popularnością w naszym regionie cieszy się w ostatnim czasie Rudawka Rymanowska. W tej niewielkiej osadzie można podziwiać lodospady, unikatową na skalę Polski atrakcję turystyczną. Co jeszcze skrywa woj. podkarpackie? Wyróżnia się m.in. liczne stoki narciarskie, lodowiska, zamki czy magiczne Bieszczady. Byliście już w tych miejscach?

Spis treści

Podkarpacie słynie z wielu zabytkowych miejsc, pięknej przyrody i nietuzinkowych atrakcji. Gdzie warto spędzić zimowy czas? Podpowiadamy te najbardziej znane atrakcje Podkarpacia, ale również mniej oczywiste miejsca.

Zimowe atrakcje Podkarpacia. Stoki, lodowiska i inne cuda:

Lodospady w Rudawce Rymanowskiej

W ostatnich dniach furorę wśród turystów robiły lodospady w Rudawce Rymanowskiej. Do ich powstania potrzebne są odpowiednie warunki pogodowe: siarczysty mróz i dostateczna ilość wody. Niestety, jest to zjawisko dynamiczne i po kilku dniach, a nawet godzinach zjawiskowe lodospady mogą nie robić już tak piorunującego wrażenia.

Jak dostać się do lodospadów w Rudawce Rymanowskiej?

LODOSPADY W RUDAWCE RYMANOWSKIEJCud natury na Podkarpaciu. Lodospady w Rudawce Rymanowskiej przyciągają turystów z całej Polski
LODOSPADY W RUDAWCE RYMANOWSKIEJ

Cud natury na Podkarpaciu. Lodospady w Rudawce Rymanowskiej przyciągają turystów z całej Polski Krzysztof Kapica

Zamki na Podkarpaciu

Planując jednodniową wycieczkę na Podkarpaciu, warto zwrócić uwagę na piękne zamki w naszym regionie. Do wyboru mamy między innymi Rzeszów, Łańcut, Baranów Sandomierski, Przecław, Przemyśl czy Krasiczyn. Podkarpackie zamki to prawdziwe perły architektury.

Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie w XVIII wieku był jedną z najwspanialszych rezydencji w Polsce. Na listę pomników historii został wpisany 1 września 2005 roku. Obecnie w zamku działa Muzeum – Zamek w Łańcucie.

ZAMEK W ŁAŃCUCIE
ZAMEK W ŁAŃCUCIEKrzysztof Kapica

Zamek w Krasiczynie to obiekt należący do najpiękniejszych pomników polskiego renesansu. Zamek położony jest na trakcie Przemyśl - Sanok, w pobliżu przeprawy przez San. Zamek otoczony jest jednym z najpiękniejszych parków krajobrazowych w naszym kraju.

Zamek w Krasiczynie - ciekawostki:

 • Zamek w Krasiczynie, pomimo licznych pożarów i wojen, zachował prawie niezmienioną sylwetkę, jaką nadano mu na początku XVII wieku.
 • Pośrodku skrzydła zachodniego znajduje się przedbramie z bramą i kwadratową Wieżą Zegarową. Tędy przez zwodzony, a później kamienny most, prowadziła droga z istniejącego niegdyś miasta do zamku.
 • Na początku II wojny światowej zamek został ograbiony przez żołnierzy sowieckich. W 1940 na terenie zamku filmowcy sowieccy kręcili antypolski film pt. „Wiatr ze Wschodu”, uzasadniający inwazję ZSRR na Polskę 17 września 1939.
 • Gościli w nim królowie polscy: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II.
 • Baszta papieska ozdobiona jest attyką. Ciekawostką jest kamień wmurowany na zewnątrz baszty od strony północnej, przypominający kształtem duży bochen chleba. Według opowiadań na chleb takiej wielkości zarabiał robotnik pracujący przy budowie.
 • Jednym z najcenniejszych elementów architektonicznych zamku jest mieszcząca się w Baszcie Boskiej kaplica przyrównywana do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Na uwagę zasługują również bogato rzeźbione portale, loggie, arkady i unikalne dekoracje ścienne, tzw. sgraffita (ich całkowitą powierzchnię oblicza się na około 3500 m2).
 • Prace budowlane prowadzone były pod kierunkiem architektów włoskich, a prace zdobnicze i dekoracyjne wykonali artyści przemyscy.
 • Po przejęciu zamku przez państwo po II wojnie światowej znalazło w nim siedzibę Technikum Leśne, a w latach siedemdziesiątych mecenat nad obiektem przejęła Fabryka Samochodów Osobowych w Warszawie.
 • Od 20 kwietnia 2018 roku nosi status Pomnika Historii.
 • Charakterystyczne dla niego są 4 odmienne wieże narożne: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka.
ZAMEK W KRASICZYNIE
ZAMEK W KRASICZYNIEŁukasz Solski

Rezerwat przyrody Prządki

Kolejnym pomysłem na wycieczkę po Podkarpaciu może być malowniczy rezerwat przyrody "Prządki", który położony jest pomiędzy miejscowościami: Korczyna i Czarnorzeki. Na obszarze rezerwatu znajdują się cztery grupy skałek piaskowcowych. Szczytowa partia wzgórza ma 526 m n.p.m.

Poszczególnym skałom nadane zostały nazwy:

 • Prządka-Matka,
 • Prządka-Baba,
 • Herszt,
 • Zbój Madej.

Głównym zadaniem rezerwatu jest ochrona oryginalnych tworów skalnych.

REZERWAT PRZYRODY PRZĄDKI
REZERWAT PRZYRODY PRZĄDKI

Zimowe atrakcje Podkarpacia. Tu warto przyjechać:

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ferie na Podkarpaciu. Oto zimowe atrakcje. Furorę robią lodospady w Rudawce Rymanowskiej, stoki narciarskie i wiele innych [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto