Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gminne obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Żurawicy [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Agata Godos/UG w Żurawicy
Doroczne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w gminie Żurawica rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych Wojska Polskiego, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz szkół z terenu gminy. Eucharystii odprawianej w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Żurawicy przewodniczył proboszcz parafii ks. Tomasz Hałas.

Główne uroczystości skupiły przybyłych przy obelisku upamiętniającym 100-lecie odzyskania niepodległości. Tuż po godzinie 10.00 plac przy ul. Wyszyńskiego w Żurawicy wypełnił się tłumem mieszkańców, dzierżących w dłoniach biało-czerwone chorągiewki oraz z przypiętymi do kurtek kotylionami w narodowych barwach. Przygotowane przez Urząd Gminy w Żurawicy atrybuty tego pięknego święta, uczestnicy wydarzenia otrzymywali z rąk młodzieży z SP nr 1 im. św. Jadwigi Królowej Polski w Żurawicy.

- Tegoroczne obchody jednego z najważniejszych w roku świąt narodowych odbyły się w przeddzień 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Decyzja o zorganizowaniu ich w piątek, 10 listopada podyktowana była wiarą, iż dzięki temu w uroczystościach weźmie udział – nie tylko znacznie chętniej, ale i liczniej niż zwykle – nasze najmłodsze pokolenie. I tak właśnie było… Obok mieszkańców gminy, zaproszonych gości i delegacji, radość z możliwości życia w wolnym kraju przeżywały z nami dzieci i młodzież z miejscowych szkół - informuje Agata Godos z Urzędu Gminy w Żurwicy.

– Listopad to czas pamięci o tych, których już z nami nie ma. Kilka dni temu odwiedzaliśmy groby naszych bliskich, ale to właśnie jest także ten czas, kiedy powinniśmy szczególnie pamiętać o mogiłach tych, którzy oddali życie za naszą ojczyznę. Ich groby rozsiane są po całym świecie i na wszystkich frontach wszystkich działań wojennych, które toczyły się od 1914 roku. Nie zapominajmy o nich – bo przecież to właśnie im zawdzięczamy to, że dziś możemy żyć w wolnej Polsce – przypomniał wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk.

Uroczystości uświetniły swoją obecnością Kompania Honorowa Wojska Polskiego, muzycy Harcerskiej Orkiestry Dętej Hufca Ziemi Przemyskiej pod batutą niezastąpionego kapelmistrza Jana Łaskarzewskiego oraz najmłodsi uczniowie (w tym przedszkolaki) Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Żurawicy, które dały fenomenalny popis artystyczny, będący jednocześnie wyjątkową, niezwykle wzruszającą, żywą lekcją historii.

W wydarzeniu obok władz gminy Żurawica, na czele z jej wójtem Tomaszem Szeleszczukiem, sekretarzem gminy Ryszardem Kosteleckim oraz radnymi Rady Gminy Żurawica udział wzięli m.in.:

  • przedstawiciele służb mundurowych, policji i Ochotniczych Straży Pożarnych,
  • przedstawiciele duchowieństwa,
  • dyrektorzy i prezesi firm z terenu gminy Żurawica,
  • dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie miejscowych placówek oświatowych,
  • Kompania Honorowa 1. Batalionu Czołgów w Żurawicy,
  • poczty sztandarowe,
  • reprezentacja Orkiestry Dętej Hufca Ziemi Przemyskiej w Żurawicy
  • delegacje: Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy, Rady Sołeckiej z Maćkowic, a także Sekcji Regionalnej Oświaty NSZZ Solidarność Ziemi Przemyskiej.

Gminne obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Żurawicy [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gminne obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Żurawicy [ZDJĘCIA] - Podkarpackie Nasze Miasto

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto