Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kiedy ubrać choinkę na święta Bożego Narodzenia 2023? Zgodnie z tradycją jest konkretna data, ale już mało kto jej przestrzega

Redakcja Strefy Agro
Dawniej ozdoby na choinkę robiono ręcznie ze słomy, bibułek, orzechów i szyszek. Dziś to dekoracje z tworzyw sztucznych, czasem drewna i szkła.
Dawniej ozdoby na choinkę robiono ręcznie ze słomy, bibułek, orzechów i szyszek. Dziś to dekoracje z tworzyw sztucznych, czasem drewna i szkła. pixabay.com
Kiedy najwcześniej ubrać choinkę na święta? To pytanie, na które pewnie padłoby wiele różnych odpowiedzi. Przez okno sąsiadów światełka na choince świecą już od końcówki listopada, a w grudniu takich mieszkań tylko przybywa. Nie za wcześnie? Część z nas już bardzo chce poczuć magię świąt. Choinka stała się symbolem Bożego Narodzenia i zdobi nasze domy — czasem z dużym wyprzedzeniem. Co na temat terminu ubierania choinki w domu mówi tradycja? Data jest jedna. Pojawia się również pytanie, kiedy choinkę rozebrać. Sprawdziliśmy.

Spis treści

Choinka to dziś symbol świąt Bożego Narodzenia

Stoiska z choinkami niebawem pojawią się w przestrzeni miast, stragany ze świerkami i jodłami na targowiskach oraz w marketach i przed nimi. Choinki cięte, na pniu i w donicy. Czy choinka kupiona na początku grudnia powinna od razu pojawić się w mieszkaniu? Kiedy ubrać choinkę przed świętami? To pytanie powraca co roku, a wielu z nas już 3 tygodnie przed Wigilią chwali się przystrojonymi drzewkami

Polecamy też: Tańsze choinki z Lasów Państwowych. Ile kosztuje świerk, sosna i jodła w 2023 roku?

Kiedy ubrać choinkę na święta? Tradycja, ale nie taka stara

W polskiej tradycji choinkę ubierało się w Wigilię Bożego Narodzenia, rano 24 grudnia. W ludowej tradycji, kiedy już rodzina zgromadziła się w domu, domownicy wspólnie ubierali drzewko - najczęściej żywy świerk, ewentualnie jodłę.

Oskar Kolberg w 1875 r. (w książce Dzieła wszystkie, t. 9: Wielkie Księstwo Poznańskie, cz. I) pisał o pochodzeniu choinki w taki sposób:

„Po miastach tylko (jak to i w Niemczech jest w zwyczaju) wystawiają w wilię wieczorem i ubierają dla dzieci drzewka (Christbaum), tj. chojinkę, której gałęzie obwieszają girlandami z orzechów (czasami złoconych), migdałków, rodzynków, jabłek, pierniczków itp. poprzetykanych papierkami kolorowemi i świecidłami, i w świeczki przystrojonych”.

Trwa głosowanie...

Którą z tradycji uważasz za najważniejszą podczas świąt Bożego Narodzenia?

Z czasem zwyczaj ubierania choinki w wigilijny wieczór zawitał i na tereny wiejskie. Współcześnie w praktyce w wielu polskich domach wygląda to tak, że rodziny próbują dzielić się zadaniami i rozkładać je w czasie.

Kiedy rozebrać choinkę?

To zależy od nas. Im wcześniej ją ustawimy, tym szybciej przychodzi znudzenie dekoracją. Choinki w polskich domach stały nie dłużej niż do 2 lutego, kiedy przypada w Kościele katolickim Święto Ofiarowania Pańskiego, znane jako Matki Boskiej Gromnicznej.

Choinkę starano się utrzymać przynajmniej do kolędy, a jeśli ta wypadała późno, świąteczne drzewko — zwłaszcza to żywe i już mocno gubiące igły — rozbierano po 6 stycznia, Święcie Trzech Króli.

Ubrana choinka to niejedyna świąteczna dekoracja. Pamiętaj o sianku

Do świątecznego wystroju mieszkania przywiązujemy dużą wagę. Staropolskim świątecznym dekoracjom przypisywano najpierw znaczenie symboliczne, a w drugiej kolejności walory estetyczne.

Dawne domy zdobione były snopami zboża, sianem, ziarnem sypanym na obrus. Miały sprzyjać przyszłorocznym urodzajom i dobrym plonom. Siano grubo wyścielone pod białym, najlepszym w domu obrusem przypominać miało o ubogim narodzeniu Jezusa, złożonego na słomie i sianie w żłobie, służącym Mu za kołyskę, opisuje Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego.

Zanim w XIX wieku do Polski dotarł zwyczaj ubierania choinki, w domu umieszczano gałązki świerkowe i jodłowe. Dekorowano nimi ramy świętych obrazów, ściany czy drzwi. Na dobre zwyczaj ubierania choinki w polskich domach zagościł po II wojnie światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy ubrać choinkę na święta Bożego Narodzenia 2023? Zgodnie z tradycją jest konkretna data, ale już mało kto jej przestrzega - Strefa Agro

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto