Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przemyski szpital od dwóch lata leczy uchodźców z Ukrainy

OPRAC.:
Jakub Hap
Jakub Hap
Łukasz Solski
Od 24 lutego 2022 r., kiedy Rosjanie zaatakowali Ukrainę Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu przyjął prawie 3200 osób z tego kraju - informuje Polska Agencja Prasowa. Sporą część tego grona stanowiły dzieci, których było 670.

Jak przypomina PAP, przemyski szpital jest najbliżej położoną przy granicy polsko-ukraińskiej placówką leczniczą.

- Najwięcej pacjentów z ogarniętego wojną kraju było w początkowej fazie konfliktu – powiedział PAP rzecznik prasowy szpitala Paweł Bugira.

I podał, że szpital w 2022 r. pomógł 1782 uchodźcom. Pozostałe ok. 1,4 tys. osób skorzystało z pomocy w drugim roku wojny.

Cytowany przez PAP Bugira przypomniał, że na podstawie specustawy z marca 2022 r. Ukraińcy korzystają ze świadczeń medycznych na identycznych zasadach jak Polacy. - Rzecznik podkreślił, że w początkowym okresie wojny do szpitala zgłaszali się Ukraińcy ze schorzeniami spowodowanymi trudnymi warunkami, w których czekali na przekroczenie granicy, a także stresem - informuje Wojciech Huk z PAP.

- Ten drugi czynnik powodował również zaostrzenie już istniejących chorób. Niejednokrotnie też udzielaliśmy pomocy w stanach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Z kolei później, w kolejnych miesiącach i drugim roku wojny, przybywało pacjentów z chorobami przewlekłymi, np. onkologicznymi - przekazał Bugira.

W pierwszych tygodniach wojny wiele przekazów medialnych, które poszły w świat dotyczyły Przemyśla i jego mieszkańców. Sporo rozprzestrzeniających się informacji dotyczyło działającego w mieście szpitala.

- Odwiedziło nas wówczas mnóstwo dziennikarzy z całego świata, nie tylko z Europy Zachodniej, ale też m.in. Korei Południowej Japonii czy z USA. Wiele fundacji i organizacji o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym zaoferowało pomoc w zakupie sprzętu medycznego czy artykułów pierwszej pomocy, którymi można było wesprzeć uchodźców - powiedział PAP Bugira.

I dodał, że w czasie wojny za wschodnią granicą, pomimo większej niż wcześniej liczby pacjentów i okoliczności, z jakimi placówka nie miała jeszcze do czynienia, szpitalny personel zawsze starał się pracować tak, by ewentualne niedogodności nie odbiły się na dobru Polaków potrzebujących pomocy medycznej.

- Bugira zaznaczył, że pracownicy pomagali uchodźcom nie tylko w szpitalu, ale w wolnym czasie włączali się w różne działania poza nim, np. przygotowując posiłki dla osób przebywających na dworcu w Przemyślu - pokreśla Wojciech Huk z PAP.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przemyski szpital od dwóch lata leczy uchodźców z Ukrainy - Portal i.pl

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto