MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przesadzasz kwiaty doniczkowe? 7 zasad, na które musisz zwrócić uwagę. Sprawdź, jak i kiedy robić to dobrze

Redakcja
Zbliżająca się wiosna to najlepszy termin na przesadzanie kwiatów doniczkowych.
Zbliżająca się wiosna to najlepszy termin na przesadzanie kwiatów doniczkowych. pexels.com
Przesadzanie kwiatów doniczkowych to jeden z zabiegów, które trzeba co jakiś czas robić. Nie jest to trudne, ale mogą też się zdarzyć błędy, a tego lepiej uniknąć. Radzimy, na co zwrócić uwagę podczas przesadzania roślin domowych i jak to zrobić dobrze.

Spis treści

Przesadzać czy nie przesadzać? Kiedy to jest potrzebne?

Jedną z podstawowych kwestii jest to, czy w ogóle przesadzać kwiaty doniczkowe. Czasem obawiamy się to robić, ale niepotrzebnie. Ogólnie zaleca się, by przesadzać rośliny raz na rok. Dotyczy to przeważnie młodych roślin, które szybko rosną. Ale jeśli roślina nie wyrasta z doniczki, można to robić co dwa lata. Sprawdźmy, czy przez otwór odpływowy nie wystają korzenie i grzebnijmy delikatnie przy krawędzi doniczki, żeby sprawdzić, czy wypełniają pojemnik.

Czy przesadzać roślinę, jeśli ma miejsce w doniczce?

Nawet jeśli nasza roślina rośnie powoli i ma miejsce, pamiętajmy o tym, że podłoża w doniczce jest stosunkowo niedużo i kwiaty wyczerpują z niego składniki pokarmowe. Dlatego, nawet jeśli nie trzeba zmieniać doniczki, warto regularnie wymieniać ziemię.

Kupiłeś roślinę? Lepiej ją przesadź

Warto też nie zaniedbywać roślin, które kupiliśmy. Podłoża produkcyjne, w których są uprawiane, wystarczają na niezbyt długi czas i roślina doceni nową ziemię. Niektórzy sprzedawcy, w szczególności oferujący sukulenty, wyraźnie zalecają przesadzenie do odpowiedniej ziemi, ale warto o tym pamiętać we wszystkich przypadkach.

Zwróć uwagę na podłoże

Przy przesadzaniu kwiatów doniczkowych, zwracajmy uwagę na podłoże. Dla większości roślin odpowiednia będzie uniwersalna ziemia do kwiatów, jednak niektóre, jak storczyki czy sukulenty, mają specyficzne wymagania i należy je sadzić w specjalnych podłożach. Nie dawajmy do doniczek ziemi z ogrodu, nawet jeśli jest żyzna, bo mogą pojawić się problemy z różnymi „żyjątkami”, które w ogrodzie nie szkodzą, a doniczce sprawią problemy. Poza podłożem warto też zadbać o warstwę drenażu.

Większa doniczka wystarczy na dłużej?

Dość często wydaje nam się, że duża doniczka sprawi, że roślina będzie miała lepsze warunki, a my będziemy mogli ją rzadziej przesadzać. Niestety nie do końca tak jest. Wiele roślin domowych najlepiej rośnie w niezbyt dużych doniczkach. Dlatego zaleca się, by przesadzać je do pojemników o numer większych (zmierzmy średnicę doniczki w jej górnej krawędzi i kupmy tylko nieco większą). Jeśli przesadzimy roślinę do dużo większej doniczki, będzie ona rozbudowywać korzenie, a nie część naziemną, czyli liście i kwiaty. A to na nich nam zależy.

Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe?

Najlepszym terminem na przesadzanie kwiatów doniczkowych jest wiosna. Ale jeśli mamy taką potrzebę, możemy zrobić to też w innym terminie. Takie „awaryjne” sytuacje to przesadzanie roślin po zakupie, po tym jak ją zalaliśmy lub zauważyliśmy jakieś szkodniki. Błędem jest tylko przesadzanie roślin, gdy kwitną.

Jak przesadzać kwiaty domowe?

Rośliny oczywiście trzeba przesadzać ostrożnie i tak, żeby nie pourywać, ani nie połamać ich liści i pędów. Bywa, że roślina nie chce wyjść z doniczki. Nie ciągnijmy na siłę, to bo się źle skończy. Do wyboru mamy kilka metod:

  • tuż przed przesadzaniem podlejmy obficie roślinę, z mokrej ziemi będzie łatwiej ją wyjąć (uwaga: nie robimy tego sukulentom);
  • jeśli doniczka jest plastikowa i w miarę elastyczna, ściśnijmy jej ścianki w różnych kierunkach. Ułatwi to wyjęcie bryły korzeniowej;
  • sprawdźmy, czy rośliny nie „trzymają” korzenie, które przerosły przez otwór odpływowy. Jeśli tak jest – zetnijmy je.

Czasem korzenie tak szczelnie wypełniają doniczkę, że i te zabiegi nie pomagają. W takim przypadku musimy podjąć radykalne kroki. Jeśli doniczka jest ceramiczna, ostrożnie rozbijmy ją (uważajmy na odpryski, które mogą być ostre). W przypadku plastikowej będzie trzeba ją rozciąć (również zachowajmy ostrożność).

Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przesadzasz kwiaty doniczkowe? 7 zasad, na które musisz zwrócić uwagę. Sprawdź, jak i kiedy robić to dobrze - RegioDom.pl

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto