Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzecznik praw obywatelskich w Przemyślu. Dziękował służbom i społeczeństwu za pomoc uchodźcom z Ukrainy [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek spotkał się z komendantem Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzejem Popko.
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek spotkał się z komendantem Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzejem Popko. Norbert Ziętal
- Dziękuję wszystkim, którzy tak wspaniale zareagowali na kryzys, z którym obecnie mamy do czynienia. Jestem pod wrażeniem tej pomocy. Jednak teraz nasze wsparcie musimy uporządkować, aby jak najefektywniej pomagać - mówił w Przemyślu Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich.

- Dziękuję wszystkim, którzy tak wspaniale zareagowali na kryzys, z którym obecnie mamy do czynienia. Jestem pod wrażeniem tej pomocy. Jednak teraz nasze wsparcie musimy uporządkować, aby jak najefektywniej pomagać - mówił w Przemyślu Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich.

We wtorek Marcin Wiącek spotkał się z komendantem Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzejem Popko. Omawiana była sytuacja na polsko-ukraińskich przejściach granicznych, pod kątem przekraczania ich przez uchodźców.

- Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim ludziom, którzy tak wspaniale zareagowali na kryzys, z którym obecnie mamy do czynienia. Słowa podziękowania kieruję równie do organów władzy publicznej i samorządowej. W szczególności funkcjonariuszom Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej. A także prywatnym ludziom. Wszędzie, gdzie byśmy nie spojrzeli, dostrzegamy wielkie serce. Organizacje społeczne dały niesamowite świadectwo człowieczeństwa. Wszyscy zdali egzamin - mówił rzecznik praw obywatelskich.

Taka opinia wynika nie tylko z oficjalnych spotkań, ale przede wszystkim z regularnych wizyt pracowników biura RPO na przejściach granicznych i w miejscach, w których przyjmowani są uchodźcy. Wyjazdy te odbywają się regularnie od chwili wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej. M.in. na przejściach Krościenku, Korczowej, Medyce i Zosinie, placówce Straży Granicznej w Sanoku, gdzie do niedawna działał dodatkowy punkt kontroli granicznej II linii oraz z jednym z większych punktów recepcyjnych położonych w pobliżu granicy, w Młynach koło Korczowej.

Według opinii pracowników RPO organizacja praca na przejściach jest "wręcz wzorowa". Kontrole paszportowe i celne odbywają się płynnie, a czas ich trwania wynosi zwykle od jednej do kilku minut.

Jak mówił M. Wiącek, obecnie, gdy Polska przyjęła już ponad 1,5 mln uchodźców, konieczne jest uporządkowanie pomocy, tak, aby była ona jak najbardziej efektowna także w stosunku do osób, które zatrzymają się w Polsce na dłużej. M.in. chodzi o przyjęcie odpowiednich instrumentów prawnych, jak najsprawniejsze nadanie Ukraińcom numerów PESEL.

Rzecznik chwalił postawę samorządów terytorialnych, które pomagają uchodźcom, a szczególną uwagę zwrócił na Przemyśl. W przypadku tego miasta pochwalił, stosowany przez centrum humanitarnym przy ul. Lwowskiej, system rejestracji pojazdów i kierowców prywatnych z Polski i innych państw, którzy oferują bezpłatne przejazdy uchodźcom. Według rzecznika takie rozwiązanie jest warte uwagi do zastosowania na szerszą skalę, pod kątek walki m.in. porwaniami i handlem ludźmi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto