MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą słoweńskiemu generałowi Rudolfowi Maistrowi

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek (2P) i minister obrony narodowej Słowenii Marjan Sarec (2L) podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej słoweńskiego bohatera narodowego generała Rudolfa Maistra, 31 bm. w Przemyślu.
Wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek (2P) i minister obrony narodowej Słowenii Marjan Sarec (2L) podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej słoweńskiego bohatera narodowego generała Rudolfa Maistra, 31 bm. w Przemyślu. PAP/Darek Delmanowicz
Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, która zawisła na elewacji budynku przy ul. Smolki 13, odbyło się w piątek, 31 maja. Tablicę odsłonili Minister Obrony Republiki Słowenii Marjan Šarec oraz Podsekretarz stanu w MON w Polsce Stanisław Wziątek.

Rudolf Maister był słoweńskim oficerem wojskowym, poetą i działaczem politycznym. Służył w armii austro-węgierskiej podczas I wojny światowej. Znany jest przede wszystkim z organizacji brygady ochotników, która miała służyć nowemu państwu Słoweńców, Chorwatów i Serbów. Jego żołnierze, walczący w północnej Słowenii, zyskali miano "bojowników Maistrowa".

Marjan Šarec przypomniał, że gen. Maister spędził w Przemyślu 5 lat. Słoweński minister ON zaznaczył, że w tym roku przypada 150 rocznica urodzin gen. Maistra oraz 90. rocznica jego śmierci.

- Dlatego rząd Republiki Słowenii ogłosił rok 2024 Rokiem generała Rudolfa Maistra. Z tego powodu odbywa się wiele wydarzeń upamiętniających tego bohatera narodowego Słowenii. Cieszymy się, że jedno z najbardziej doniosłych odbywa się tutaj, w Przemyślu - powiedział.

Stanisław Wziątek powiedział, że piątkowa uroczystość jest dowodem, że oba kraje umieją pamiętać o ważnych wydarzeniach i bohaterach, którzy tworzyli naszą niepodległość i wolność.

- To wszystko stanowi o naszych narodowych tożsamościach. To jest także ta wspólnota dziedzictwa kulturowego, którą wspólnie z narodem słoweńskim potrafimy pielęgnować - dodał.

Wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej słoweńskiego bohatera narodowego generała Rudolfa
Wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej słoweńskiego bohatera narodowego generała Rudolfa Maistra, 31 bm. w Przemyślu. PAP/Darek Delmanowicz

Życie i działalność Rudolfa Maistra

Rudolf Maister urodził się w Kamniku w Górnej Krainie, będącej wtedy częścią Austro-Węgier. W 1917 roku awansował do stopnia majora i został wysłany do Grazu. Rok później, gdy Austro-Węgry były bliskie przegranej, rada miejska Mariboru ogłosiła przyłączenie miasta do Austrii. Maister, mając na celu ochronę interesów słoweńskich, zorganizował siły ochotnicze liczące 4000 żołnierzy i 200 oficerów. W nocy 23 listopada 1918 roku przejął kontrolę nad Mariborem oraz regionem Dolnej Styrii.

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej słoweńskiego bohatera narodowego generała Rudolfa Maistra, 31 bm. w Przemyślu.
Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej słoweńskiego bohatera narodowego generała Rudolfa Maistra, 31 bm. w Przemyślu. PAP/Darek Delmanowicz

Służba w Przemyślu

Rudolf Maister służył w Przemyślu od 1 listopada 1908 roku, kiedy to został przeniesiony do 18. Cesarsko-Królewskiego Pułku Piechoty - składał się z 55 proc. żołnierzy polskich i 45 proc. ruskich. Dowodził batalionami w Przemyślu i Sanoku.

Przyczyną jego przeniesienia były powody dyscyplinarne związane z napięciami etnicznymi w Słowenii. W Przemyślu najpierw mieszkał samotnie przy ul. Średniej 5 (obecnie ul. Tarnawskiego), a po ośmiu miesiącach dołączyła do niego rodzina. Zamieszkali wtedy w wynajętej willi przy ul. Dworskiego 62. Maister pozostał aktywny kulturalnie, a jego dom stał się azylem dla Słoweńców.

Jego transfer zbiegł się w czasie z napięciami na tle etnicznym w Słowenii, których kulminacją było ostrzelanie przez żołnierzy 27. pułku piechoty Graz protestujących w Lublanie.

1 maja 1910 roku awansował do stopnia kapitana, a w 1912 roku został komendantem szkoły podoficerskiej. Z powodu zapalenia płuc i zapalenia opłucnej był leczony w 1913 roku w Dalmacji oraz w źródłach leczniczych Helwan niedaleko Kairu w Egipcie. 1 listopada 1913 roku, po półrocznym urlopie rehabilitacyjnym, został przeniesiony do Celje jako oficer Landsturmu.

Wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek (2P) i minister obrony narodowej Słowenii Marjan Sarec (2L) podczas uroczystości odsłonięcia tablicy
Wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek (2P) i minister obrony narodowej Słowenii Marjan Sarec (2L) podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej słoweńskiego bohatera narodowego generała Rudolfa Maistra, 31 bm. w Przemyślu. PAP/Darek Delmanowicz

Koncert na Rynku w Przemyślu

Po uroczystości odsłonięcia tablicy zaplanowano koncert (godz. 15) Orkiestry Słoweńskich Sił Zbrojnych oraz Orkiestry Wojskowej w Rzeszowie.

Maister, będący również utalentowanym poetą i malarzem samoukiem, pozostawił po sobie trwały ślad w historii Słowenii oraz Przemyśla. Uroczystość oraz koncert były nie tylko formą uczczenia jego pamięci, ale także okazją do zacieśnienia więzi między dwoma narodami.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Przemyślu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą słoweńskiemu generałowi Rudolfowi Maistrowi - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto