Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sobotę w Rynku w Przemyślu akcja Przemyski dzień serca. Będzie okazja do badań i konsultacji ze specjalistami

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W sobotę w Przemyślu Przemyski Dzień Serca. Początek o godz. 11 w Rynku.
W sobotę w Przemyślu Przemyski Dzień Serca. Początek o godz. 11 w Rynku. Pixabay
Akcję edukacyjno - zdrowotną "Przemyski dzień serca" organizują m.in. Stowarzyszenie Metalowych Serc i Wojewódzki Szpital w Przemyślu. Odbędzie się ona w Rynku, w sobotę, 28 sierpnia, początek o godz. 11.

- Celem akcji, którą zainicjowaliśmy jest odpowiedź na pytania: Jak poprawić swoje zdrowie, jak zadbać o swoje serce? Choroby układu krążenia zabijają Polaków. Nadal są najczęstszą przyczyną zgonów. Odpowiadają za niemal połowę wszystkich zgonów w naszym kraju. Co trzy minuty w Polsce ktoś umiera z ich powodu. Wskaźniki umieralności z powodu chorób serca ogółem, plasują nas w światowej czołówce. Musimy pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć - tłumaczy lek. Alicja Zasadny kardiolog, założyciel i prezes honorowy Stowarzyszenia Metalowych Serc.

Według danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w 2020 roku nastąpił wzrost śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych aż o 16,7 proc. w stosunku do 2019 r. co wskazuje, że system opieki nad pacjentami kardiologicznymi się załamał.

- To największy wzrost śmiertelności od wielu lat i o wiele większy niż w innych chorobach cywilizacyjnych, w tym onkologicznych. Pandemia zdewastowała kardiologię. W 2020 r. w pierwszym półroczu pandemii o 35 proc. zmniejszyła się liczba leczonych zawałów serca, a aż o 74 proc. spadła liczba wykonywanych zabiegów u pacjentów planowych - twierdzi lek. A. Zasadna.

Jak twierdzą organizatorzy Przemyskiego dnia serca, lekarze nie zamierzają straszyć, ale chcą się włączyć w globalny problem walki z epidemią. Chcą stać się rzecznikami pacjentów po zabiegach na sercu.

W Przemyślu podczas Przemyskiego dnia serca będzie mowa o właściwej profilaktyce i zdrowym stylu życia

- Chcemy promować zdrowy styl życia, inicjować i włączać się we wszelkie akcje edukacyjne i profilaktyczne. Stowarzyszenie jest najlepszym przykładem dla innych, że choroba nie skazuje na wykluczenie i samotność. Zdrowie naszych serc w ogromnej mierze zależy od tego, jak żyjemy, co oznacza, że mamy na nie wpływ. Niestety, obecnie najbardziej zawodzi prewencja pierwotna, czyli po prostu prowadzimy niezdrowy styl życia i nie bardzo staramy się to zmienić - dodaje A. Zasadna.

Lekarze zachęcają, aby zrobić wszystko, by:

  • redukować czynniki ryzyka,
  • zapobiec schorzeniu, a w przypadku jego wystąpienia, aby jak najszybciej wrócić do formy. Jak? Poprzez:

    • aktywność fizyczną,
    • właściwą dietę,
    • skuteczną terapię:

      • nadciśnienia tętniczego,
      • cukrzycy,
      • zaburzeń lipidowych.

Czynniki sprzyjające chorobom serca

Chodzi też o regularne kontrole różnych parametrów oraz bycie pod stałą opieką lekarza.

Czynniki ryzyka chorób układu krążenia, modyfikowalne na które możemy mieć wpływ:

  • nadwaga i otyłość - 61 proc. Polaków ma problem z nadmierną masą ciała (74 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet). Z nadwagą zmaga się 29 proc. kobiet i 46 proc. mężczyzn. Z otyłością - 28 proc. panów i 21 proc. pań,
  • palenie papierosów,
  • brak aktywności fizycznej - połowa Polaków nie uprawia żadnego sportu (24 proc. poświęca na ruch co najmniej dwie godziny tygodniowo, a 13 proc. mniej niż cztery godziny miesięcznie). Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte, nie zastąpią ruchu”.
  • przewlekły stres - 99 proc. Polaków doświadcza stresu, z tego 24 proc. codziennie, a 31 proc. kilka razy w tygodniu,
  • spożywanie dużej ilości alkoholu.

- Okresowe badania również są podstawą w dbałości o układ krążenia. Podstawą profilaktyki są choćby regularne badanie poziomu cholesterolu i mierzenie ciśnienia krwi - przypomina A. Zasadna.

Aż 30 proc. Polaków w ogóle nie bada cholesterolu, a 32 proc. nie pamięta swojego ostatniego wyniku.
Nadciśnienie tętnicze zdiagnozowane ma 26 proc. Polaków. W przypadku pomiaru ciśnienia tętniczego, jesteśmy bardziej zdyscyplinowani niż w przypadku badania poziomu cholesterolu. W ciągu ostatniego roku ciśnienie zmierzyło ok. 74 proc. Polaków. Rzadziej ciśnienie badają młodzi, 61 proc. osób w wieku 18-24 lata regularnie mierzy ciśnienie.

Podczas Przemyskiego Dnia Serca będzie możliwość wykonania różnych badań

Współorganizatorami Przemyskiego Dnia Serca są wykładowcy oraz studenci kierunku pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej oraz Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu. Dzięki temu będzie możliwość określenia czynników ryzyka. Pomiaru saturacji, tętna, ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy oraz cholesterolu, masy ciała i analizy składu , obliczenia BMI, wykonania EKG.

Ponadto będzie możliwość skorzystania z konsultacji lekarskich oraz dietetyka. Odbędzie się demonstracja zasad reanimacji, resuscytacji, defibrylacji oraz praktyczna nauka udzielania pierwszej pomocy i używania defibrylatorów AED na fantomach. Będzie czynny punkt szczepień anty-Covid19.

Akcja Przemyski dzień serca, w sobotę, 28 sierpnia, w Rynku. Początek o godz. 11.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto