Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończono najtrudniejszy etap remontu Pałacu Humnickich w Birczy koło Przemyśla [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Pałac Humnickich w Birczy.
Pałac Humnickich w Birczy. Alek Busz/WUOZ w Przemyślu
Zakończony został najtrudniejszy etap prac remontowych Pałacu Humnickich w Birczy. Przeprowadzono wzmocnienie konstrukcji obiektu, odsłonięto kamienne szesnastowieczne piwnice, podbito fundamenty, wykonano solidne stropy nad piwnicami.

Zakończony został najtrudniejszy etap prac remontowych Pałacu Humnickich w Birczy. Przeprowadzono wzmocnienie konstrukcji obiektu, odsłonięto kamienne szesnastowieczne piwnice, podbito fundamenty, wykonano solidne stropy nad piwnicami.

Projekt inwestycyjny realizowany jest przez Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. Prace odbywają się pod nadzorem Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Jak twierdzą służby konserwatorskie, zakres planowanego remontu jest spory i ze względu na ograniczone możliwości finansowania, rozłożony na kilka lat. Dzięki niedawnej komisji konserwatorskiej w obiekcie możliwe było przeprowadzenie analizy planowanego zakresu remontowego i ustalenie kolejności postępowania.

- Prace będą prowadzone w zakresie wieży zachodniej, jej elewacji, konserwacji i odtworzeniu balkonu na pierwszym piętrze, w zakresie wieży wschodniej, wymianie stropu nad parterem i pierwszym piętrem, pokryciu dachowym i odprowadzeniu wody deszczowej - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Renowacja Pałacu Humnickich w Birczy prowadzona jest od wielu lat. Jednak dotyczyła ona małych zakresów konserwatorskich i skupiała się na odsłonięciu i zabezpieczeniu polichromii (ilustracje do „Pana Tadeusza”) w wieży zachodniej, jej konstrukcji i elewacji wieży wschodniej.

W sierpniu w nocy można zobaczyć tutaj ducha Strażnika Birczańskiego

Podczas niedawno zakończonych prac wzmocnione zostały stropy piwnic. Są przeznaczone na ekspozycję prezentującą trudną historię Birczy i zamku. Obok jest zachowany zespół parkowy i pozostałości fortyfikacji.

- Dla zainteresowanych odwiedzeniem pałacu, podpowiadamy, że warto tutaj przyjechać w sierpniowe noce. Można wówczas sprawdzić czy prawdziwa czy też może jednak nie, jest legenda o Strażniku Birczańskim, poległym w czasie napadu Tatarów w 1672 r. Podobno jego postać ubrana w błyszczącą kolczugę i płaszcz pojawia się w tym czasie na wałach otaczających pałac - podpowiadają pracownicy WUOZ w Przemyślu.

Więcej o Pałacu Humnickich w Birczy na Wikipedii.

Pałac Humnickich w Birczy.

Zakończono najtrudniejszy etap remontu Pałacu Humnickich w B...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto