Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie na Podkarpaciu można bezpiecznie odpocząć nad wodą? [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Kąpielisko miejskie Żwirownia
Rzeszów, ul. Kwiatkowskiego
Czynne do 5 września
Woda zdatna do kąpieli*
Posiada ratowników, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz małą gastronomię. W pobliżu kąpieliska zlokalizowany jest parking oraz plac zabaw dla dzieci.

*-na podstawie raportu WSSE w Rzeszowie z 5 lipca
Kąpielisko miejskie Żwirownia Rzeszów, ul. Kwiatkowskiego Czynne do 5 września Woda zdatna do kąpieli* Posiada ratowników, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz małą gastronomię. W pobliżu kąpieliska zlokalizowany jest parking oraz plac zabaw dla dzieci. *-na podstawie raportu WSSE w Rzeszowie z 5 lipca Jarosław Jakubczak/Polska Press
Lato w pełni, tak gorących dni a również nocy już dawno nie mieliśmy. Gdzie najlepiej w takie dni odpoczywać? Oczywiście nad wodą. Podpowiadamy, gdzie możemy to zrobić bezpiecznie.

Nasz poradnik tradycyjnie opieramy na wykazie rokrocznie przygotowywanym przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Rzeszowie. Zawiera on wszystkie kąpieliska i miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, chodzi o obiekty na zewnątrz. Nie ma tutaj basenów krytych i otwartych czy aquaparków. Korzystamy z wersji raportu przygotowanej 5 lipca. Serwis kąpielisko sanepidu warto odwiedzać regularnie.

Aktualne informacje na temat przydatności wody w kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli umieszczane są na stronie WSSE w Rzeszowie – www.wsse.rzeszow.pl. Dostępne są one również u organizatorów kąpielisk.

Informacje na temat wszystkich takich miejsc w Polsce dostępne są w serwisie kąpieliskowym Głównego Inspektora Sanitarnego – www.sk.gos.gov.pl.

- Korzystanie z kąpieli w innych miejscach niż wymienione w zestawieniu WSSE nie jest wskazane. Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przypomina jednocześnie, że nie należy korzystać z kąpieli w czasie silnych zakwitów sinic, ze względu na możliwość wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych

– przestrzega sanepid.

- Aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny, musimy pamiętać, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci w tych miejscach zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą - twierdzi podkarpacka policja.

Generalna zasada: zdrowy rozsądek i odrobina wyobraźni. Wchodzenie do wody po alkoholu, gdy "nasze umiejętności" pływackie szybko rosną, to wręcz proszenie się o kłopoty.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Nie pływajmy w czasie burzy, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów, ani gdy wieje porywisty wiatr.

- Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi. Unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi

- radzi podkarpacka policja.

Nie wolno również pływać na czczo lub bezpośrednio po posiłku.

- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło - przestrzegają funkcjonariusze i apelują o zwracanie szczególnej uwagi na dzieci oraz na osoby wypoczywające obok nas. Może się zdarzyć, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy.

W naszym tym zestawieniu brakuje dwóch znanych obiektów.

Nie ma kąpieliska w Łopuszce Małej koło Kańczugi, w powiecie przeworskim. Ten obiekt był otwarty już 5 czerwca a ma być czynny do 12 września. Ma doskonałą infrastrukturę i – jako ciekawostka – można do niego dojechać kolejką wąskotorową.
Niestety, w ostatnim raporcie sanepidu, woda została określona jako niezdatna do kąpieli.

Na liście, mimo I klasy czystości wody, nie ma Jeziora Tarnobrzeskiego. Wody w tym akwenie nie są badane przez Sanepid, ponieważ nie są wodami powierzchniowymi w rozumieniu prawa wodnego, dlatego nie można na nich wyznaczyć linii brzegowej, więc nie można wyznaczyć ani kąpieliska, ani miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli.

*-na podstawie raportu WSSE w Rzeszowie z 5 lipca

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Gdzie na Podkarpaciu można bezpiecznie odpocząć nad wodą? [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto