MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Skansen Pola Bitwy Twierdzy Przemyśl przy Forcie X Orzechowce zapowiada się imponująco

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
W sercu lasów, gdzie historia wciąż żyje wśród wałów, okopów i lejów po ciężkiej artylerii, narodzi się nowa atrakcja turystyczna - Skansen Pola Bitwy Twierdzy Przemyśl. Ten ambitny projekt, realizowany przez Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie, ma na celu udostępnienie i ochronę tego historycznego obszaru. Prace terenowe już trwają, a cel projektu to nie tylko zachowanie pamięci, ale i stworzenie przestrzeni edukacyjnej dla przyszłych pokoleń.

Prace przygotowawcze w toku

Wstępne prace przy projekcie Skansenu Pola Bitwy Twierdzy Przemyśl przy Forcie X Orzechowce już się rozpoczęły. Zespół projektowy, w skład którego wchodzą przedstawiciele Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, przeprowadził inspekcję terenu. Celem było zidentyfikowanie najlepszych sposobów na udostępnienie tego historycznego miejsca. Teren skansenu jest pełen śladów przeszłości:

  • wałów,
  • okopów,
  • lejów po ciężkiej artylerii,
  • schronów, które są cichymi świadkami wielu dramatycznych wydarzeń z przeszłości.

Współpraca kluczem do sukcesu

Mirosław Majkowski, prezes Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, wypowiadając się na temat projektu, podkreślił znaczenie współpracy między różnymi instytucjami.

- Razem z przedstawicielami Nadleśnictwa Krasiczyn Lasy Państwowe dokonaliśmy uzgodnień na terenie projektowanego Skansenu Pola Bitwy Twierdzy Przemyśl. Naszym celem jest stworzenie kolejnej atrakcji turystycznej na północnym odcinku Twierdzy Przemyśl poprzez wytyczenie ścieżek, uczytelnienie i fragmentaryczne odtworzenie umocnień polowych oraz śladów ostrzału artyleryjskiego. Myślę, że świetna współpraca między ZGFTP, a Lasami Państwowymi przyniesie bardzo dobre plony.

Z jego słów wynika, że kluczowym elementem realizacji projektu jest nie tylko praca terenowa, ale i budowanie silnych relacji międzyorganizacyjnych. Dzięki tej współpracy możliwe będzie stworzenie atrakcji, która nie tylko będzie miejscem pamięci, ale również edukacji i turystyki.

Cele projektu

Głównym celem projektu jest stworzenie kolejnej atrakcji turystycznej na północnym odcinku Twierdzy Przemyśl. Planowane jest wytyczenie ścieżek, uczytelnienie oraz fragmentaryczne odtworzenie umocnień polowych i śladów ostrzału artyleryjskiego. Dzięki temu odwiedzający będą mieli możliwość nie tylko zobaczenia, ale i zrozumienia skali działań wojennych, które miały miejsce w tym obszarze. Projekt ma na celu nie tylko zachowanie, ale i ożywienie historii, sprawiając, że będzie ona dostępna dla szerokiej publiczności.

Fort X Orzechowce

Fort zbudowano w latach 1884-1886. Założony na narysie pięcioboku z kleszczowo załamaną szyją. Powstał jako dwuwałowy fort artyleryjski. W szyi znajdowały się betonowe koszary, nad nimi górny wał dla dział do obrony dalekiej. Na czole fortu znajdował się dolny wał ze stanowiskami piechoty i lekkiej artylerii. Fosa broniona była z trzech kaponier.

visit.przemysl.pl
visit.przemysl.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto